Հուլիսի 8-ին Երևանում Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի և Հայ-բրիտանական բիզնես պալատի միջև համագործակցության պայմանագիր է կնքվել: «Անգլիայի հայկական համայնքը հայ-բրիտանական տնտեսական կապերի զարգացման լուրջ գործիք է, նրանցից շատերն արդեն զբաղվում են բիզնեսով ու ստեղծում են համատեղ ձեռնարկություններ: Հայաստանի ԱԱՊ-ի խնդիրը նրանց աջակցելն ու նոր ձեռնարկություններ ստեղծելն է: Կարծում եմ, որ մեզ համար այս հարցում լավագույն գործընկեր կարող է լինել հայ-բրիտանական բիզնես պալատը», – ասել է ՀՀ ԱԱՊ ղեկավար, պատգամավոր Մարտին Սարգսյանը;
Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ ներկայում երկու երկրների միջև առևտրաարդյունաբերական կապերը դեռևս համեստ են, թեև մեծ ներուժ ունեն: «Երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կավելանա, եթե երկու պալատները սկսեն լրջորեն համագործակցել, խթանեն փոխադարձ շփումները, աջակցեն համատեղ ստեղծվող ձեռնարկություններին, կազմակերպեն ցուցահանդեսներ և բիզնես – համաժողովներ», ավելացրել է Հայաստանի ԱԱՊ-ի ղեկավարը:
Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի ապրանքաշրջանառությունը 2009 թ. կազմել է 34,2 մլն դոլար, իսկ 2008 թ. 87,6 մլն դոլար: Հայաստանից արտահանումը կազմել է 40,8 մլն դոլար, իսկ ներմուծումը` 46,8 մլն դոլար: Հայաստանից արտահանվում են լեռնային հանքանյութեր, պղնձի խտանյութ, սինթետիկ կտորներ, իսկ ներմուծվում է նավթապրանքատեսակներ, դեղամիջոցներ, համակարգիչներ, այլ տեխնիկա, ավտոմեքենաներ:

В Ереване 8 июля между Торгово-промышленной палатой Армении и Армяно-британской бизнес-палатой (ABBC) был подписан договор о взаимном сотрудничестве. «Армянская община Англии является серьезным инструментом развития армяно-британских экономических связей, и многие из них уже занимаются бизнесом и создают совместные предприятия. Задачей ТПП Армении является содействие им и создание новых связей. Считаю, что лучшим партнером для нас в данном вопросе может стать ABBC», – сказал глава ТПП РА, депутат парламента Мартин Саркисян.
При этом он добавил, что на данный момент торгово-экономические связи между двумя странами скромны, при том, что имеется очень большой потенциал. «Товарооборот между странами может увеличиться, если две палаты начнут серьезное сотрудничество, будут стимулировать взаимные контакты, содействовать созданию совместных предприятий, организовывать выставки и бизнес-форумы», – добавил глава армянской ТПП.
В свою очередь глава ABBC Алан Кучукян сообщил, что, так как Армения будет развиваться как региональный финансовый центр, а Лондон является мировым финансовым центром, то они могут обмениваться опытом в финансово-банковском и страховом секторах. Кроме того, сотрудничество может также развиваться в туристической сфере.
Товарооборот между Арменией и Великобританией в 2009 году составил порядка $34,2 млн. против $87,6 в 2008 году. При этом экспорт из Армении составил $40,8 млн., а импорт $46,8 млн. Из Армении экспортируются горные породы, концентрат меди, одежду, синтетические ткани, а импортируются нефтепродукты, медикаменты, компьютеры, технику и автомобили.