ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը 558 մլն դրամ է հատկացվել` արտերկրից և տեղական արտադրողներից «Էլիտային» վերարտադրության ցորենի սերմացու ձեռք բերելու նպատակով։ Բյուջետային միջոցների վերաբաշխման մասին որոշումն ընդունվել է հուլիսի 8-ին կայացած կառավարության նիստում:
Ծրագիրը հնարավորություն կտա արդեն 2014թ. ցորենի ցանքատարածությունը հասցնել 115-120 հազար հա-ի, ցորենի ինքնաբավության մակարդակը ներկայիս 37 տոկոսից` 55 տոկոսի։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ վերջին տարիներին բարձրորակ սերմացու չի ներմուծվել Հայաստան։ «Այժմ պետությունը, առաջին անգամը լինելով, զգալի գումար է հատկացնում սերմնաբուծության զարգացմանը այն հաշվով, որ առաջիկայում հնարավոր լինի երկրում արտադրել մինչև 3 հազար տոննա սերմացու։ Դրանով իսկ 3-4 տարում կբավարարվի հացահատիկի սերմացուի պահանջարկը»,- ասել է նա:
Վարչապետի դիտարկմամբ կարևոր է նաև որակյալ սերմացուն ցանել որակյալ հողում, որպեսզի արդյունքը լիակատար լինի։

8 Июль 2010 - 11:54 AMT
Из госбюджета Армении было выделено 558 млн. драмов министерству сельского хозяйства страны на приобретение элитных сортов семян пшеницы от иностранных и местных производителей. Решение о перераспределении бюджетных средств было принято на правительственном заседании 8 июня.
Программа предоставит возможность увеличить посевные площади к 2014 году, доведя до 115-120 тыс. га. При этом уровень обеспеченности страны собственной пшеницей поднимется с 37% до 55%.
Премьер-министр Тигран Саркисян сообщил, что в последние годы в Армению не импортировались семена высококачественной пшеницы. «Сейчас государство впервые выделяет существенную сумму на развитие семеноводства, ожидая, что в ближайшее время будет возможно произвести в стране до 3 тыс. тонн семян. Это обеспечит спрос на семена зерновых уже через 3-4 года», – сказал он.
Глава правительства также подчеркнул, что для эффективного результата качественные семена должны сеяться в качественной земле.