9 Հուլիս 2010 - 08:28 AMT
Տիգրան Սարգսյան. Մարմարիկի ջրամբարը կբարձրացնի Հայաստանի ջրային տնտեսության արդյունավետության ընդհանուր մակարդակը
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է Կոտայքի մարզ և ծանոթացել Մարմարիկի ջրամբարի շինարարական աշխատանքների ընթացքին, պատասխանատուների հետ քննարկելով գործընթացի իրականացման և ավարատկան փուլի մանրամասներն ու ժամկետները: «Մի կողմից ջրամբարը հնարավորություն է տալիս հստակ վերահսկել ջրի բացթողումների քանակը Սևանից, մյուս կողմից` բարձրացնում է ոռոգման համակարգի արդյունավետությունը»,-ասել է նա: Ըստ վարչապետի, նման մեծ ջրամբարի շինարարությունը թույլ կտա տնտեսել էլեկտրաէներգիան, որն անհրաժեշտ է այն տարածքների ոռոգման համար, որտեղ ջուրը չի հոսում իր բնական հունով:
Իր հերթին Հայաստանի ջրային տնտեսության պետկոմիտեի ղեկավար Անդրանիկ Անդրեասյանը նշեց, որ ջրամբարը ոչ միայն այլընտրանք կհանդիսանա Սևանից բացթողումների կրճատման համար, այլ նաև կարևոր նշանակություն կունենա գարնանային վարարումների կանխարգելման համար:
4, 6 մլրդ դրամ արժեքով շինարարությունն իրականացվում է ՀԲ «Ջրամբարների անվտանգություն» ծրագրի շրջանակներում և կավարտվի մինչև տարեվերջ: Ջրամբարի գործարկման արդյունքում 23 մլն խմ կնվազեն բացթողումները Սևանա լճից: Լրացուցիչ կոռոգվեն Կոտայքի մարզի 1055 հա հողատարածքներ մոտ 9 մլն խմ ջրով:
Մարմարիկի ջրամբարը գտնվում է Կոտայքի մարզում Մարմարիկ գետի վրա: Սկզբում այն նախատեսված է եղել որպես 64 մ բարձրությամբ 36,9 մլն խմ ընդհանուր և 34 մլն օգտակար ծավալով ջրամբար: Շինարարությունն ավարտվել է 74թ. նոյեմբերին` նախատեսված գործարկումից օրեր առաջ տեղի ունեցել պատվարի ներքին շեմի նստվածք: Արդյունքում առաջացել է պատվարի գագաթի 13,5 մ նստեցում 350 մ երկարության վրա: Ուսումնասիրությունների և քննարկումների արդյունքում նախապատվությունը տրվեց 55մ պատվարի բարձրությամբ 24 մլն խմ ընդհանուր և 23 մլն խմ օգտակար ծավալով վերականգնման տարբերակին: Նախագծման աշխատանքներն ավարտվել են 2005թ. հուլիսին:
Շինարարական աշխատանքներն իրականացնում է «Սահակյանշին» ՓԲԸ, «Հորիզոն-95» ՍՊԸ, «Արխմոնստրոյ» ՍՊԸ կոնսորցիումը: Իսկ շինարարության վերահսկումն իրականացնում է «Հայջրնախագիծ» ՓԲԸ-ն:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в рамках своего визита в Котайскую область республики ознакомился с ходом строительных работ водохранилища Мармарика, а также обсудил с ответственными лицами подробности и сроки завершения этих работ. «С одной стороны, водохранилище дает возможность четко контролировать пропуски воды из озера Севан, а с другой стороны – повышает эффективность системы орошения», – сказал он. По словам главы правительства, строительство такого большого водохранилища позволит сэкономить электроэнергию, которая необходима для обеспечения водоснабжения тех территорий, где вода не течет по естественным руслам.
В свою очередь глава Госкомитета водного хозяйства Армении Андраник Андреасян отметил, что водохранилище не только станет альтернативой для сокращения заборов из Севана, но и будет иметь важное значение для предотвращения весенних потопов.
Строительные работы, стоимость которых составляет 4,6 млрд. драмов, осуществляются в рамках программы Всемирного банка «Безопасность водохранилищ» и будут завершены до конца текущего года. Эксплуатация водохранилища, вместимость которого составит 23 млн. м³, позволит снизить объемы водозабора из озера Севан, а также позволит орошать 1055 га территории области Котайк порядка 9 млн. м³ воды.
Изначально это водохранилище было предусмотрено на уровне 64 м, вместимостью 36,9 млн. м³ и с полезным объемом в 34 млн. м³. Строительные работы водохранилища были завершены в 1974 году, однако за несколько дней до запуска его в эксплуатацию, оплот водохранилища осел. После долгих исследований и обсуждений, было решено соорудить оплот на высоте в 55 метров, вместимостью 24 млн. м³ и с полезным объемом в 23 млн. м³. Проектные работы были завершены в 2005 году. Строительные работы осуществляет консорциум, куда входят ЗАО «Саакяншин», ООО «Горизонт-95», ООО «Архмонстрой», а контроль – ЗАО «Армводопроект».