Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Կոտայքի մարզ կատարած իր այցելության շրջանակներում մասնակցել է «Աղվերան հոթել» հյուրանոցի բացման արարողությանը` Երևանից 50 կմ հեռավորության վրա Դալար գետի ափին:
«Էլիտ գրուպ» շինարարական ընկերությունը ձեռք էր բերել հյուրանոցը կիսակառույց վիճակում 2006 թվականին: Այսօրվա դրությամբ դա 60 հազար քմ տարածքի վրա գտնվող հանգստյան տուն է 8 մասնաշենքով: Հյուրանոցի տարածքում կա բոուլինգ-կենտրոն, լողավազան, թենիսի կորտ: Հյուրանոցի կառուցման համար ներդրվել է 5 մլն դոլար:
«Աբովյանի շրջանը նախկինում արդյունաբերական է եղել: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո այստեղ գործող գործարանների մեծ մասը փակվեց, աշխատատեղերը կրճատվեցին: Արդյունաբերության ու սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտները մեծ նշանակություն ունեն: Այսօրվա դրությամբ մարզի զարգացման ուղղությունը փոխվել է, այն ավելի շատ կողմնորոշվում է դեպի զբոսաշրջություն, ուստի այստեղ կառուցվեցին տասնյակ հյուրանոցներ ու հանգստյան գոտիներ»,-ասել է վարչապետը: Ըստ նրա, Կոտայքի մարզում կառուցվում են եվրոպական դասի հյուրանոցներ, որոնք կխթանեն միջազգային զբոսաշրջությունը:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է նաև, որ ներդրումները մարզում չափազանց արդյունավետ են: «Կարևոր է, որ «Էլիտ գրուպին» կառավարության կողմից հատկացված երաշխիքները լիովին արդարացվեցին և արդեն վերադարձվել են»,-հավելել է նա:

9 Июль 2010 - 10:21 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в рамках своего визита в Котайскую область страны принял участие в церемонии открытия гостиницы «Агверан отель» в 50-ти километрах от Еревана на реке Далар.
Строительная компания «Элит груп» приобрела гостиницу в недостроенном виде в 2006 году. На сегодняшний день это дом отдыха на 60 тыс. кв.м. из 8 корпусов. На территории гостиницы есть боулинг-центр, бассейн, теннисный корт и др. В гостиницу было инвестировано $5 млн.
«Область Абовяна раньше была промышленной областью с множеством крупных заводов. После распада СССР большинство заводов закрылись и сократились рабочие места. Развитие промышленности и социально-экономическое развитие области имеет большое значение. На сегодняшний день направление развития области изменилось, и оно больше основывается на туризме, в связи с чем, были построены десятки гостиниц и зон отдыха», – сказал премьер. По его словам, в Котайкской области строятся гостиницы европейского класса, которые будут стимулировать международный туризм.
Тигран Саркисян также сообщил, что инвестиции в область крайне эффективны. «Важно, что предоставленные гарантии компании «Элит груп» в рамках антикризисной политики правительства полностью себя оправдали и уже возвращены», – добавил он.