13 Հուլիս 2010 - 13:19 AMT
Հայաստանն ու Լեհաստանը ստեղծում են իրավապայմանագրային դաշտ` երկկողմանի համագործակցության հետագա խորացման համար
Երևանում ավարտին է մոտենում հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստը: Հանրագումարային արձանագրությունը ստորագրել են` հայկական կողմից` Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Մուշեղ Թումասյանը, իսկ լեհական կողմից` Լեհաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար, հանձնաժողովի համանախագահ Մարցին Կորոլեցը:
Մուշեղ Թումասյանը բարձր է գնահատել հայ-լեհական բիզնես-ֆորումի անցկացումը, նշելով, որ առաջին նիստի շրջանակներում ստեղծվելու է իրավապայմանագրային դաշտ` երկկողմանի համագործակցության հետագա զարգացման համար: Էկոնոմիկայի փոխնախարարն ավելացրել է, որ միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ նիստի ժամանակ, որն անցկացվելու է Վարշավայում, ամփոփվելու են այսօր ստորագրված արձանագրության կետերի իրականացման արդյունքները:
Մուշեղ Թումասյանը նշել է նաև, որ նիստի շրջանակներում շոշափվել են համագործակցության հնարավոր բոլոր բնագավառները, մասնավորապես` էներգետիկայի, շինարարության և շինանյութերի արտադրության, առողջապահության բնագավառները: Քննարկվել են միջբուհական համագործակցության և տեխնոպարկերի ստեղծմանը առնչվող հարցեր, լեհական ընկերությունները «Նաիրիտ» գործարանի հետ բանակցություններ են վարում, քննարկվում է ID –քարտերի ստեղծման, բարձր պաշտպանվածությամբ արժեթղթերի տպագրման հարցեր:
Նա նաև նշել է, որ երկու կողմերն էլ համակարծիք են, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերություններում լիարժեք չի օգտագործվում եղած ներուժը: Փոխնախարարը հաղորդել է, որ 2009 թ. Հայաստանի և Լեհաստանի ապրանքաշրջանառությունը 30 մլն դոլար է կազմել, իսկ դրա ծավալի նվազումը պայմանավորված է համաշխարհային ճգնաժամով:
Մարցին Կորոլեցն իր հերթին ավելացրել է, որ տնտեսական ու քաղաքական երկկողմանի համագործակցության խորացման համար ստեղծվում են բոլոր մեխանիզմները` երկու երկրների գործարարները արդյունավետ աշխատում են անցկացվող բիզնես ֆորումի շրջանակներում, երկու շաբաթ առաջ «Լեհական ավիաուղիները» բացել են Երևան-Վարշավա-Երևան չվերթը: «Վաղն սպասվում է երկու երկրների ՆԳ նախարարների հանդիպումը, որը, կարծում եմ, բարձր դիվանագիտական մակարդակով է անցնելու», – ասել է նա:

В Ереване подходит к завершению первое заседание армяно-польской межправительственной комиссии. Итоговый протокол подписали с армянской стороны заместитель министра экономики Армении Мушег Тумасян, а с польской стороны – замминистра экономики Польши, сопредседатель комиссии Марцин Королец.
«Развитию экономических связей между Арменией будет способствовать и сотрудничество в рамках ЕС», – сказал Мушег Тумасян после подписания протокола. Он высоко оценил тот уровень, на котором проходит заседание и армяно-польский бизнес-форум, отметив, что в рамках первого заседания будет создано договорно-правовое поле для дальнейшего углубления двустороннего сотрудничества. Замминистра экономики добавил, что на следующем заседании межправкомиссии, которое пройдет в Варшаве, будут подведены итоги выполнения пунктов подписанного сегодня протокола.
Мушег Тумасян также отметил, что в рамках заседания были затронуты все возможные сферы сотрудничества, в частности, энергетика, сфера строительства и производства стройматериалов, сфера здравоохранения. Было рассмотрено межвузовское сотрудничество и создание технопарков, ведутся переговоры польских компаний с «Заводом Наирит», рассматривается создание ID-карт, печать ценных бумаг с высокой степенью защиты.
В то же время он заметил, что обе стороны сходятся во мнении относительно неполного использования имеющегося потенциала между двумя странами. Как сообщил армянский замминистра, товарооборот между Арменией и Польшей в 2009 году составил 30 млн. долларов, и снижение его объемов было обусловлено мировым кризисом.
В свою очередь Марцин Королец добавил, что для углубления двустороннего экономического и политического сотрудничества создаются все необходимые механизмы: бизнесмены двух стран эффективно работают в рамках проходящего бизнес-форума, две недели назад «Польские Авиалинии» открыли рейс Ереван-Варшава-Ереван. «А завтра ожидается встреча глав МИД двух стран, которая, я уверен, пройдет на очень высоком дипуровне», – добавил он.