Լեհական կողմը հրապարակել է Հայաստանին արտոնյալ պետական վարկ տրամադրելու մասին իր գաղափարը, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է Լեհաստանի էկոնոմիկայի նախարարության տնօրենի տեղակալ Էլջբեթա Բոդիոն` հուլիսի 13-ին Երևանում անցկացվող հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստի շրջանակներում: «Դա դեռևս գաղափար է, քանի որ մենք դեռ պետք է քննարկենք հնարավոր վարկի տրամադրման պայմանները», – նշել է նա:
Նրա խոսքերի համաձայն, միջկառավարական հանձնաժողովը հիմնվում է հայ-լեհական տնտեսական համաձայնագրի վրա, որը ստորագրվել է մարտի 12-ին Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկայի Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում: Էլջբեթա Բոդիոն կարևորել է, որ բիզնես ֆորումին մասնակցում են ոչ միայն պետական վարչակազմի ներկայացուցիչները, այլև երկու երկրների ձեռնարկատերերը:
Լեհաստանի պատվիրակության կազմում են տարբեր բնագավառներ ներկայացնող ձեռնարկատերեր` էնրգետիկայի «քանի որ հայտնի է, որ Հայաստանը մտադիր է ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկ կառուցել», շինարարության, զբոսաշրջության, որը ներկայացնում էր Լեհաստանի զբոսաշրջության պալատը և Լեհաստանի բանկերի միության ղեկավարը:
Էկոնոմիկայի նախարարության գործակալության տնօրենի տեղակալը հաղորդել է, որ ժամանել են «կանաչ տեխնոլոգիաների» բնագավառում աշխատող երկու ֆիրմաների ներկայացուցիչներ, որպեսզի Հայաստանին փոխանցեն ջրի, բնահողի, աղբի մնացորդների մաքրման իրենց փորձը: «Կան ընկերություններ, որոնք համագործակցում են «Նաիրիտ» գործարանի հետ և նրանից գնում են սինթետիկ կաուչուկ, որը մեծ պահանջարկ ունի և համապատասխանում է միջազգային պահանջներին: Գործարանն արդեն կարող է աշխատել եվրոպական շուկայում և լեհական ընկերությունները շահագրգռված են գործարանն արդիականացնելու հարցում», – ավելացրել է նա;
Էլջբեթա Բոդիոն հաղորդել է, որ ֆիրմաների կազմում է նաև պետական ընկերության ներկայացուցիչ, որը զբաղվում է բուսական դեղամիջոցների արտադրությամբ, ինչը շատ տարածված է Լեհաստանում և եվրոպական շուկայում:
Նիստի համանախագահներն էին էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Մուշեղ Թումասյանը և նրա լեհ գործընկեր Մարչին Կորոլեցը: Ստորագրվել է հանձնաժողովի առաջին համատեղ նիստի առաջին արձանագրությունն ու կանոնակարգը, ինչպես նաև պարենամթերքի անվտանգության և անասնաբուժության բնագավառին վերաբերող հուշագիր:

13 Июль 2010 - 13:53 AMT
Польская сторона огласила идею о предоставлении льготного госкредита Армении, сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заместитель директора департамента Министерства экономики Польши Эльжбета Бодио 13 июля в рамках проходящего в Ереване первого заседания армяно-польской межправительственной комиссии. «Это пока что идея, поскольку нам еще предстоит обсудить условия возможного кредита», – отметила она.
По ее словам, это исторический день в армяно-польских отношениях, при этом гостья подчеркнула, что мажправкомиссия базируется на армяно-польском экономическом соглашении, подписанном 12 марта в рамках визита премьер-министр Польши Дональда Туска в Армению. Эльжбета Бодио придала важность тому, что не только представители госадминистрации, но и предприниматели двух стран присутствуют на бизнес-форуме.
В польскую делегацию вошли предприниматели разных сфер, начиная от энергетики, «поскольку известно, что Армения намерена строить новый энергоблок АЭС», сферы строительства, медицины, туризма – в лице Палаты туризма Польши, и глава Союза банков Польши. «Здесь стоит подчеркнуть, что «Польские Авиалинии» с 1 июля открыли рейс Ереван-Варшава-Ереван, который с экономической точки зрения это будет стимулировать развитие торгово-экономических отношений между двумя странами: Ереван становится ближе Варшаве и наоборот», – сказала она.
Заместитель директора департамента Минэкономики сообщила, что приехали представители двух фирм, которые работают в области «зеленых технологий», чтобы поделиться с Арменией своим опытом по очистке воды, почвы, отходов и всякого вида загрязнений. «Есть компании, которые сотрудничают с «Заводом Наирит» и закупают синтетический каучук, который пользуется большим спросом и отвечает международным требованиям. Завод уже может работать на европейском рынке, и есть заинтересованность со стороны польской компании в осуществлении модернизации завода», – добавила она.
Как сообщила Эльжбета Бодио, среди фирм есть также представитель госкомпания по производству лекарственных средств на травяной основе, что очень популярно в Польше и европейском рынке.
Сопредседателями заседания выступают заместитель министра экономики Мушег Тумасян и его польский коллега Марчин Королец. По итогам заседания было подписан регламент и протокол первого совместного заседания комиссии, а также Меморандума по вопросам продовольственной безопасности и в области ветеринарии.