Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի տվյալներով աճել է 15 տոկոսով: Այդ մասին հուլիսի 14-ին ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում հաղորդել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: «Դա նշանակում է, որ հիմնական սպառումը բաժին է ընկնում հանքարդյունաբերությանը և տնտեսությանը»,- ասել է նա:
Ինչպես նշել է նախարարը, հանքարդյունաբերության ոլորտի աճը պետք է հանգեցնի էլեկտրաէներգիայի արտադրության աճին: Դրա հետ կապված նա ավելացրեց, որ Էլեկտրաէներգիայի գները Հայաստանի սպառողների համար հաջողվել է անփոփոխ թողնել Երևանյան ՋԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շահագործման շնորհիվ, չնայած նրան, որ ապրիլի 1-ից բարձրացել են գազի գները: «Դա թույլ տվեց ֆորս-մաժորային իրավիճակներում պահպանել էներգամատակարարման համակարգերը օպտիմալ մակարդակում»,- ընդգծել է Արմեն Մովսիսյանը:

14 Июль 2010 - 08:23 AMT
Производство электроэнергии в Армении по итогам первого квартала текущего выросло на 15% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом 14 июля в пресс-центре правительства РА сообщил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян. «Это означает, что внутреннее потребление электроэнергии значительно возросло, и ее основное потребление приходится на горнорудную промышленность и экономику», – сказал он.
Как отметил глава министерства, рост в сфере производства горнорудной промышленности, естественно, должен был привести к росту производства электроэнергии. В связи с этим он добавил, что цены на электроэнергию для потребителей Армении удалось оставить неизменными, благодаря запуску в эксплуатацию нового энергоблока Ереванской ТЭС, несмотря на то, что с 1-го апреля были повышены цены на газ. «Это позволило в форс-мажорных обстоятельствах сохранить системы энергоснабжения на оптимальном уровне», – подчеркнул Армен Мовсисян.