14 Հուլիս 2010 - 10:15 AMT
«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» ծրագրի շրջանակներում տրամադրվել է 100 վարկ 1 մլրդ դրամի չափով
Այսօր կառավարությունում տեղի է ունեցել «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրի վերաբերյալ խորհրդակցություն, որը վարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ծրագրի իրականացման ընթացքը և հետագա անելիքները։ Զեկույցներով հանդես են եկել ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վարդան Արամյանը, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ Արսեն Քարամյանը, Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը։
Ծրագրի շրջանակներում տրամադրվել է շուրջ 100 վարկ մոտ 1 մլրդ դրամի չափով։ Վարկերի շուրջ 80 տոկոսը տրամադրվել է Երևան քաղաքում, իսկ 20 տոկոսը` մարզերում։
Ընդհանուր առմամբ բավարար գնահատելով ծրագրի իրականացման ընթացքը` Տիգրան Սարգսյանը մատնանշել է մարզերում երիտասարդ ընտանիքների կողմից վարկերից օգտվելու ցածր ցուցանիշը։ Ընդգծելով տարածքային համաչափ զարգացման կարևորությունը` կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է ֆինանսների նախարարությանը մարզերում բնակվող երիտասարդ ընտանիքների համար օգոստոս ամսվա ընթացքում պատրաստել 2010 թ. հունվարի 29-ին կառավարության հաստատած հիշյալ պիլոտային ծրագրի պայմանների փոփոխման մասին որոշման նախագիծ, իսկ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությանը` մարզերում ակտիվացնել հանրային իրազեկման գործընթացը։
Ամփոփելով ծրագրի իրականացման ընթացքն ու զարգացման միտումները, ինչպես նաև առկա պահանջարկը` նշվել է, որ «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրով նախատեսված 3 մլրդ դրամը մինչև տարեվերջ կիրացվի ամբողջ ծավալով, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը։

14 Июль 2010 - 10:15 AMT
В рамках программы «Доступное жилье молодым семьям» было предоставлено 100 кредитов на сумму в 1 млрд. драмов
В правительстве РА состоялось совещание по вопросу государственной программы «Доступное жилье молодым семьям», которое вел премьер-министр Армении Тигран Саркисян
Согласно сообщению пресс-службы правительства Армении, в ходе совещания был обсужден процесс реализации программы и дальнейшие шаги. В рамках программы было предоставлено около 100 ипотечных кредитов на сумму в 1 млрд. драмов, при этом 80% кредитов было предоставлено в Ереване, а 20% – в областях Армении.
Тиран Саркисян оценив положительно ход реализации программы в целом, отметил низкий показатель использования кредитов в регионах. Подчеркнув важность равномерного развития регионов страны, премьер поручил министерству финансов РА подготовить проект изменений условий пилотной программы, утвержденной 29 января 2010 года.
Помимо этого глава правительства поручил министерству по вопросам спорта и молодежи активизировать процесс информирования в областях.
В ходе заседания было также отмечено, что предусмотренные в рамках программы «Доступное жилье молодым семьям» 3 млрд. драмов будут в полном объеме реализованы до конца года.