14 Հուլիս 2010 - 10:24 AMT
Ընթացիկ տարում Հայաստանը սկսում է մի քանի էներգետիկ նախագծերի իրականացնել, մասնավորապես, Մեղրիի ՀԷԿ-ի և Իրանից Հայաստան բարձր լարման էլեկտրահաղորդիչ լարերի շինարարությունը: Այդ մասին հուլիսի 14-ին ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Ըստ նախարարի, Մեղրիի ՀԷԿ-ի շինարարությունը, որը նախատեսվում է սկսել առաջիկայում, գնահատվում է 350 մլն դոլար: Մեղրիի ՀԷԿ-ի հզորությունը կկազմի 140 ՄՎտ, իսկ տարեկան կարտադրվի 800-850 մլն կՎտ/ժամ էներգիա: Շինարարությունը կիրականացնի պարսկական Farat-Sepasat ընկերոթյունների կոնսորցիումը: Այդ առնչությամբ Արմեն Մովսիսյանը հավելել է, որ ըստ պայմանավորվածության Հայաստանը կվճարի արտադրվող էլեկտրաէներգիայով:
Բացի այդ, մեկ ամսից կսկսվի նոր ԷՀԳ շինարարությունը, որի արժեքը կկազմի 100 մլն եվրո: Նոր ԷՀԳ-ի լարումը կկազմի 400 կՎտ, իսկ շինարարական աշխատանքները կիրականացնի իրանական Sanir ընկերությունը:

В течение текущего года Армения приступает к реализации нескольких энергетических проектов, в частности, строительству Мегринской ГЭС и высоковольтной линии электропередачи из Ирана в Армению. Об этом 14 июля в пресс-центре правительства РА заявил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян.
По словам министра, строительство Мегринской ГЭС, которое планируется начать в ближайшее время, оценивается примерно в 350 млн. долларов. Мощность Мегринской ГЭС составит 140 МВт, а годовая выработка электроэнергии будет достигать 800-850 млн. кВт.ч. Строительство будет осуществлять консорциум иранских компаний Farat-Sepasat. В связи с этим Армен Мовсисян добавил, что согласно имеющейся договоренности с иранской стороной, Армения будет расплачиваться выработанной электроэнергией.
Помимо этого, через месяц начнутся строительные работы новой ЛЭП, которые оценивается в 100 млн. евро. Напряжение новой ЛЭП составит 400кВ, а сторительные работы будет осуществлять иранская компания Sanir.