14 Հուլիս 2010 - 11:44 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկուն և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, հայտնում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը։
Ողջունելով հյուրերին, վարչապետը նշել է, որ վերջին շրջանում նկատվում է հայ-լեհական հարաբերությունների ակտիվացում։ Լեհաստանի վարչապետի հետ զրույցի և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համատեքստում Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությանը հետաքրքրված է Լեհաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդմամբ և աշխուժացամամբ։ Վարչապետը ողջունելի է համարել նման հանդիպումները, նշելով, որ հայ-լեհական տնտեսական համագործակցությունը զարգացնելու զգալի ներուժ գոյություն ունի, որը լիարժեք օգտագործված չէ։
Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը բարձր է գնահատել հայ-լեհական քաղաքական հարաբերությունները և նշել, որ երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերերությունը ևս պետք է հասցվի նույն մակարդակին։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-լեհական քաղաքական եւ տնտեսական գործակցության խորացման հարցերին։ Նշվել է, որ ԵՄ Արևելյան գործընկերությունը նոր հարթություն է տեղափոխում Հայաստանի և ԵՄ-ի ու նրա անդամ երկրների միջև համագործակցությունը։ Բարձր է գնահատվել Լեհաստանի կարևոր ներդրումն ու դերակատարությունն այս հարցում։ Տիգրան Սարգսյանը հյուրերին է ներկայացրել հանքահումքային արդյունաբերության, մասնավորապես` պղնձի, մոլիբդենի, բազալտի, ինչպես նաեւ էներգետիկայի ոլորտներն ու դրանցում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները։

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял польскую делегацию во главе с министром иностранных дел Польши Радославом Сикорским, сообщает пресс-служба правительства РА.
Приветствуя гостя, глава правительства отметил, что за последний период отмечается активизация армяно-польских отношений, добавив, что правительство Армении заинтересовано в укреплении экономических отношений с Польшей. При этом Тигран Саркисян сказал, что для развития двусторонних экономических отношений имеется достаточный потенциал, который используется не в полной мере.
Глава МИД Польши высоко оценил двусторонние политические отношения, отметив, что экономические отношения между Польшей и Арменией также должны быть подняты на такой же высокий уровень. Было отмечено, что программа ЕС «Восточное партнерство» переносит отношения Армении с ЕС и ее странами-членами на новую плоскость. При этом был высоко оценен вклад и роль Польши в этом вопросе.
Тигран Саркисян представил гостям сферу горнорудной промышленности, энергетики и возможности осуществления инвестиций в них.