15 Հուլիս 2010 - 08:12 AMT
Տնտեսվարող սուբյեկտների համար հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների (ՀԴՄ) շահագործման պայմանները կթեթևանան, հուլիսի 15-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Քոչարյանը: Նրա խոսքերով, 2009-ի սկզբին ՀԴՄ-ի հարցում ներկայացվում էին բավական խիստ պայմաններ, մասնավորապես, տնտեսվարող սուբյեկտը պետք է պայմանագիր կնքեր համապատասխան սուբյեկտի հետ, որի պարտավորությունների մեջ մտնում էր ՀԴՄ-ի տեխնիկական սպասարկումը: «Այսօր մենք լիբերալ պայմաններ ենք առաջարկում ՀԴՄ-ների շահագործման համար, որն ուղղված է կոռուպցիոն ռիսկերի նվազմանը»,- ասել է նա:
Քոչարյանը նաև հաղորդեց, որ Հայաստանի տարածքում գրանցված են շուրջ 40 000 ՀԴՄ-ներ, իսկ դրանց տերերը այսուհետև կարող են ընտրել սպասարկող կազմակերպությանը կամ սեփական նախաձեռնությամբ վերանորոգել ՀԴՄ-ն:

15 Июль 2010 - 08:12 AMT
Условия эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов для хозяйствующих субъектов в Армении будут облегчены, сообщил в ходе брифинга 15 июля в пресс-центре правительства РА заместитель председатель Госкомитета по доходам РА Рубик Кочарян. По его словам, с начала 2009 года к ККА предъявляются достаточно строгие требования, в частности, хозяйствующий субъект должен был заключать договор с соответствующим субъектом, в обязанности которого входило техническое обслуживание ККА. «Сегодня мы предлагаем либеральные условия приобретения и использования ККА, что направлено на сокращение коррупционных рисков», – сказал он.
Рубик Кочарян сообщил, что на территории Армении зарегистрировано порядка 40 000 ККА, а их владельцы отныне смогут выбирать обслуживающую компанию или же ремонтировать ККА по собственной инициативе, что также значительно сократит время, необходимое для ремонта ККА.