Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 15-ի նիստում հավանություն է տվել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության հետ «Մրցունակ և բազմազանեցված մասնավոր հատվածի ծրագրի շուրջ» օժանդակության համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ՄԶԳ) 1961 թվականի Օտարերկրյա օժանդակության ակտով նախատեսված «Առավել մրցունակ և դիվերսիֆիկացված մասնավոր հատված» գործառնական նպատակի իրականացման նպատակով տրամադրում է 7,7 մլն ԱՄՆ դոլարը չգերազանցող արժեքով դրամաշնորհ` երեք ծրագրային ուղղություններով` մասնավոր հատվածի զարգացում, ֆինանսական հատվածի աջակցություն, ենթակառուցվածքներ:
Նպատակի իրականացման համար, որը նախատեսվում է ավարտել 2013 թվականի սեպտեմբերի 30-ին, ԱՄՆ ՄԶԳ ընդհանուր նախատեսվող ներդրումը կկազմի 30 մլն ԱՄՆ դոլար, որը կտրամադրվի հետզհետե աճող մասերով:
Բացի դրանից, Ներսես Երիցյանի խոսքով, երկու կառավարությունների համագործակցությունը կիրականացվի նաև առողջապահության ոլորտում: ԱՄՆ կառավարության և Հայաստանի կառավարության միջև կստորագրվի «Առողջապահական և սոցիալական ծառայությունների արդյունավետության բարելավման շուրջ» օժանդակության համաձայնագիր: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ՄԶԳ) 1961 թվականի Օտարերկրյա օժանդակության ակտով նախատեսված «Առողջապահական և սոցիալական պաշտպանության ծառայությունների արդյունավետության բարձրացման» գործառնական նպատակի իրականացման նպատակով տրամադրում է 3 մլն ԱՄՆ դոլարը չգերազանցող արժեքով դրամաշնորհ` Բնակչության խոցելի մասի համար առողջապահական, սոցիալական և տնտեսական ծառայությունների մատուցման և պաշտպանության ծրագրային ուղղություններով:
Նպատակի իրականացման համար, որը նախատեսվում է ավարտել 2013 թվականի սեպտեմբերի 30-ին, ԱՄՆ ՄԶԳ ընդհանուր նախատեսվող ներդրումը կկազմի 20 մլն ԱՄՆ դոլար, որը կտրամադրվի հետզհետե աճող մասերով:

15 Июль 2010 - 11:43 AMT
Правительство Армении на заседании 15 июля одобрило подписание соглашения с правительством США о предоставлении содействия «В рамках программы конкурентоспособный и диверсифицированный частный сектор».
Как сообщил министр экономики Армении Нерсес Ерицян, по данной программе Армении будет предоставлен грант в 7,7 млн. долларов, который будет направлен на реализацию работ в трех направлениях: развитие частного сектора, оказание содействия финансовому сектору и улучшение инфраструктур.
Программа будет реализована при содействии Агентства международного развития США (USAID), ее завершение запланировано на 30 сентября 2013 году. При этом министр добавил, что программа может быть расширена до ее завершения, а общий размер инвестиций будет доведен до 30 млн. долларов.
Помимо этого, по словам Нерсеса Ерицяна, сотрудничество двух правительств будет осуществляться и в сфере здравоохранения. Между правительствами Армении и США будет подписано соглашение о предоставлении содействия «В рамках повышения эффективности услуг в здравоохранительной и социальной сферах». По этой программе Армения получит порядка 3 млн. долларов, программа также может быть расширена до ее завершения (30 сентября 2013 года), а общий размер финансирования может достигнуть 20 млн. долларов.