16 Հուլիս 2010 - 11:03 AMT
Արդեն երեք օր է, ինչ այն սերվերը, որում տեղադրված է Xocali.net կայքէջը (www. Xocali.net), ենթարկվում է համակարգչահենների զանգվածային հարձակման: PanARMENIAN.Net-ին «Քսենոֆոբիայի կանխման նախաձեռնություն» կազմակերպությունում հայտնեցին, որ ադրբեջանցիների սկսած DDoS զանգվածային հարձակումը կհանգեցնի կայքէջի աշխատանքների խափանման:
Կայքէջի վրա հարձակումն սկսվեց այն ժամանակ, երբ տեղադրվեցին նյութեր, որոնք մերկացնում էին ադրբեջանական կեղծիքի քարոզչամեքենան: «Հարձակման մասշտաբները վկայում են, որ Աղդամի դեպքերի և դրանց ժամանակագրության նենգափոխման համար ադրբեջանական քարոզչությունը պատրաստ է ավելի արմատական քայլերի դիմելու; Սակայն իրավիճակը վերահսկում են այն մասնագետները, ովքեր զբաղվում են այդ հարցով», – ասվում է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
Մինչև այսօր չի դադարում Xocali.net–ի դոմենային անունը գողանալու փորձերը` դրա գաղտնաբառը վերականգնելու միջոցով: Այդ փորձերին զուգահեռ ձեռնարկվել են տարբեր DDoS հարձակումներ, սակայն ոչ այսքան լայնամասշտաբ:
Ադրբեջանում քարոզչության համար պատասխանատվություն կրող անձի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ԶԼՄ-երի միջոցով դիմել են ադրբեջանցի հակերներին` կոչ անելով կոտրել www.xocali.net կայքէջը: Այդպիսով նրանք խախտել են սեփական երկրի օրենքները:
Xocali.net կայքէջի նախագծի շնորհանդեսին (2010 թ. փետրվարի 24) նենգափոխման և կեղծիքների մասին ապացույցներ են ներկայացվել, որոնք կիրառում է ադրբեջանական քարոզչությունը Հայաստանի դեմ մղած իր տեղեկատվական պատերազմում: Կայքէջի այցելուների մեծ մասը Եվրոպայից, Ռուսաստանից և Ադրբեջանից են: Կայքէջի բացման մասին տեղեկատվությունը ուղարկվել է պետական կառույցներին, ԶԼՄ-երին և Ադրբեջանի ոչ իշխանական կառույցներին, որից հետո Ադրբեջանից այցելուների թիվն ավելացել է:

Третьи сутки сервер, на котором размещен сайт Xocali.net (www.xocali.net), подвергается массированной хакерской атаке. Как сообщили PanARMENIAN.Net в организации “Инициатива по предотвращению ксенофобии”, масштабная DDoS-атака, начатая азербайджанской стороной, приводит к перебоям в работе сайта.
Массированная атака на сайт Xocali.net началась после того, как были выставлены новые материалы, разоблачающие азербайджанскую агитационно-фальсификационную машину.
“Масштабы атаки на сайт свидетельствуют о том, что в целях сокрытия истины о событиях при Агдаме и фальсификациях, как хронологии событий, так и наглядно-агитационных материалов, идеологи азагитпропа готовы пойти на более радикальные шаги, вплоть до выхода за рамки правового поля. Однако ситуация находится под контролем специалистов, которые занимаются разрешением данного вопроса», – говорится в сообщении организации.
По сей день не прекращаются попытки украсть доменное имя xocali.net путем восстановления пароля к нему, рассылкой троянских вирусов на электронную почту владельцев доменного имени. Параллельно с этим предпринимались различного рода DDoS-атаки, но не столь широкого размаха.
Как говорится в сообщении, лица, ответственные за пропаганду в Азербайджане, посредством СМИ обратились к азербайджанским хакерам с призывом взломать сайт www.xocali.net, тем самым нарушив законы собственной страны.
На сайте проекта Xocali.net, презентация которого состоялась 24 февраля 2010 года, представлены доказательства фальсификаций и подлогов, которые использует азербайджанская пропаганда в информационной войне с Арменией. Большая часть аудитории сайта из Европы, России и Азербайджана. Информация об открытии сайта была разослана в госструктуры, СМИ и неправительственным организациям Азербайджана, после чего число посетителей из Азербайджана возросло.