Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հուլիսի 16-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպան Թիան Չանչունին։
Ողջունելով դիվանագետին` վարչապետը գոհունակություն է հայտնել հայ-չինական հարաբերությունների դինամիկ զարգացման կապակցությամբ։ Այդ համատեքստում նա կարևորել է Հայաստանի մասնակցությունը «Շանհայ Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին և քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության «Շանսի-Նաիրիտ» հայ-չինական համատեղ ձեռնարկության բացումը։
Կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ այս տարվա սեպտեմբերին` «Շանհայ Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսի շրջանակներում կազմակերպվող հայկական մշակույթի օրերին, նախատեսվում է իր այցը Չինաստան։ Տիգրան Սարգսյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել ՉԺՀ կառավարության կողմից տրամադրվող տեխնիկական օժանդակության համար։ 2010 թ. հունիսի 2-ին ստորագրված հայ-չինական համաձայնագրով տեխնիկական-տնտեսական համագործակցության մասին ՀՀ կառավարությանը տրամադրվել էր 20 միլիոն չինական յուանի չափով անհատույց օգնություն և 88 շտապօգնության մեքենա։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպան Չանչունը ՀՀ վարչապետին է փոխանցել ՉԺՀ վարչապետի ողջույնները և նշել, որ Չինաստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների խորացմամբ։ Տիգրան Սարգսյանը և Թիան Չանչունը զրուցել են երկկողմ տնտեսական գործակցության ընդլայնման և համատեղ ծրագրերի իրականացման հեռանկարների շուրջ։ Մասնավորապես, քննարկվել են տնտեսական համագործակցության հայ-չինական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի և հայ-չինական գործարար համաժողովի կազմակերպման մանրամասներ։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև հումանիտար կապերի զարգացման և ամրապնդման հարցերին։ Այդ համատեքստում բարձր է գնահատվել Երևանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում Կոնֆուցիոսի ինստիտուտի մասնաճյուղի գործունեությունը։

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял посла Китая в Армении Тиана Чанчуна, сообщает пресс-служба правительства РА. Приветствуя гостя, глава правительства выразил удовлетворение в связи с динамичным развитием армяно-китайских отношений. Тигран Саркисян придал важность участию Армении во всемирной выставке «Шанхай экспо-2010» и открытию совместного армяно-китайского совместного предприятия по производству хлоропренового каучука «Шаньси-Наирит».
Премьер также сообщил, что в сентябре этого года во время дней армянской культуры в рамках всемирной выставки «Шанхай Экспо 2010» ожидается его визит в КНР. Он также поблагодарил правительство Китая за оказываемое техническое содействие. В частности, согласно подписанному 2 июня армяно-китайскому соглашению о технико-экономическом сотрудничестве правительству Армении была выделена безвозмездная помощь в размере 20 млн. юаней и 88 машин скорой помощи.
Тиан Чанчун передал премьер-министру Армении приветствия его китайского коллеги и отметил, что Китай заинтересован в развитии сотрудничества с Арменией в различных сферах.
Стороны обсудили перспективы расширения двустороннего экономического сотрудничества и реализации совместных программ. В частности, были обсуждены подробности очередного заседания армяно-китайской межправкомиссии и организации армяно-китайского бизнес-форума. Были обсуждено также развитие и укрепление гуманитарных связей.