Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դարձել է «Սիստեմա» ֆինանսական բաժնետիրական գործակալության բաժնետեր: Նախկին նախագահի մասնաբաժինը գործակալության կանոնակարգային կապիտալի 0,0009%-ն է կազմում: Նա նախկինում տնօրինում էր գործակալության արժեթղթերի: Այս մասին ասվում է «Սիստեմա» ՖԲԳ կայքէջում:
«Սիստեմա» ՖԲԳ-ը Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում խոշորագույն ֆինանսական գործակալություն է, որը ծառայում է ավելի քան 100 մլն սպառողների այնպիսի բնագավառներից, ինչպիսիք են` հեռահաղորդակցությունը, բարձր տեխնոլոգիաները, նավթաքիմիան, ռադիո և տիեզերական տեխնոլոգիաները, բանկային գործը, անշարժ գույքը, զանգվածային լրատվությունը, զբոսաշրջությունը, բուժծառայությունը: Այն հիմնադրվել է 1993 թ., 2010 թ. մարտի 31-ի դրությամբ գործակալության ակտիվները կազմել են 42,6 մլրդ դոլար:

Экс-президент Армении Роберт Кочарян стал акционером корпорации АФК "Система". Доля независимого директора Роберта Кочаряна, ранее не владевшего акциями компании, теперь составляет 0,0009% уставного капитала, говорится в официальном сообщении АФК "Система" на сайте корпорации.
«АФК "Система" выделила членам совета директоров свои акции общей стоимостью 1,1 миллиона долларов (исходя из цены GDR АФК на закрытии LSE 15 июля в 23,86 доллара за бумагу) в качестве вознаграждения», – говорится в сообщении.
АФК «Система» – крупнейшая в России и СНГ публичная диверсифицированная финансовая корпорация, которая управляет компаниями, обслуживающими более 100 миллионов потребителей в таких отраслях, как телекоммуникации, высокие технологии, ТЭК и нефтехимия, радио и космические технологии, банковский бизнес, недвижимость, розничная торговля, масс-медиа, туризм и медицинские услуги. Основанная в 1993 году, компания показала выручку в размере $6,2 млрд. за 1 квартал 2010 года, а ее суммарные активы по состоянию на 31 марта 2010 года составили $42,6 млрд.