Առաջին նիստի շրջանակներում շոշափվել են համագործակցության հնարավոր բոլոր բնագավառները, մասնավորապես` էներգետիկայի, շինարարության և շինանյութերի արտադրության, առողջապահության բնագավառները: Հայաստանում Լեհաստանի շահերի մասին պատմեց Լեհաստանի էկոնոմիկայի նախարարության դեպարտամենտի փոխտնօրեն Էլժբետա Բոդիոն` նշելով, որ լեհական կոմղը մտադիր է արտոնյալ պետական վարկ տրամադրել Հայաստանին: Սակայն, «դա դեռևս գաղափար է, քանի որ հարկավոր է քննարկել հնարավոր վարկի տրամադրման պայմանները»: Լեհական պատվիրակության կազմում էին տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ, ներառյալ էներգետիկայի (Հայաստանը մտադիր է ԱԷԿ-ի նոր բլոկ կառուցել), շիանարարության, բժշկության, զբոսաշրջության ոլորտներով` ի դեմս Լեհաստանի զբոսաշրջության պալատի և Լեհաստանի բանկերի միության ղեկավարի: Ժամանել էին նաև երկու ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք աշխատում են «կանաչ տեխնոլոգիաների» ոլորտում` Հայաստանին ջրի, հողի մաքրման և թափոնների ու աղտոտման վերացման ոլորտում իր փորձը հաղորդելու համար:
Լեհական ընկերությունների համար հսկայական հետաքրքրություն է ներկայացնում «Նաիրիտ» գործարանը: Նրանք արդեն սինթետիկ կաուչուկ են գնում, որը մեծ պահանջարկ ունի և համապատասխանում է միջազգային պահանջներին: Գործարանն արդեն կարող է աշխատել եվրոպական շուկայում և շահագրգռվածություն կա լեհական ընկերության կողմից գործարանի արդիականացման հարցում: Ներկա էր նաև լեհական պետական մի ընկերության ներկայացուցիչ, որը դեղամիջոցներ է արտադրում դեղաբույսերի հիման վրա, որոնք մեծ տարածում ունեն Լեհաստանում և ընդհանրապես եվրոպական շուկայում: Քննարկվել է նաև միջբուհական համագործակցությունը և տեխնոպարկերի ստեղծումը, քննարկվում է ID –քարտերի ստեղծման, բարձր պաշտպանվածությամբ արժեթղթերի տպագրման հարցեր: 2009 թ. Հայաստանի և Լեհաստանի ապրանքաշրջանառությունը 30 մլն դոլար է կազմել, իսկ դրա ծավալի նվազումը պայմանավորված է համաշխարհային ճգնաժամով: Լեհաստանն որոշել է լրջորեն զբաղվել հայկական շուկայով: «Լեհական ավիաուղիները» բացել են Երևան-Վարշավա-Երևան չվերթը: LOT Polish Airlines ավիաընկերությունը, որը 2010 թ. հուլիսի 1-ից շաբաթը երկու անգամ կանոնավոր չվերթ է կատարում Վարշավա-Երևան-Վարշավա ուղերթով, Հայաստանին ներկայացրել է իր տարանցիկ քաղաքականությունը: Ինչ վերաբերում է գներին, ապա ընկերության մամլո քարտուղար Յացեկ Բալցերի խոսքերի համաձայն, նրանք «չեն ուզում դատարկ նստարաններով թռիչք կատարել», այդ պատճառով էլ LOT Polish Airlines-ը իր ուղևորներին մատչելի գներ է առաջարկում:
Այսօրվա դրությամբ Լեհաստանը գտնվում է ակտիվ զարգացման փուլում և կարող է լավ ու հեռանկարային գործընկեր դառնալ Հայաստանի համար, և թույլ կտա նրան դուրս գալ եվրոպական շուկա: Մասնավորապես, ակտիվությունը նկատվում է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, ուստի լեհական փորձի օգտագործումը հայկական ընկերությունների համար առաջնային ուղղություն է և համագործակցության լավ մեկնարկ:

17 Июль 2010 - 12:43 AMT
Польша может стать для Еревана весьма перспективным партнером в контексте выхода Армении на рынки Европы
В рамках визита польской делегации, куда вошли не только представители госадминистрации, но и предприниматели, состоялся бизнес-форум, где стороны обсудили подробности двустороннего сотрудничества. Надо отметить, что в рамках первого заседания было создано договорно-правовое поле для дальнейшего углубления двустороннего сотрудничества. В рамках заседания были затронуты все возможные сферы сотрудничества, в частности, энергетика, сфера строительства и производства стройматериалов, сфера здравоохранения.
Об интересах Польши в Армении рассказала заместитель директора департамента Министерства экономики Польши Эльжбета Бодио, отметив, что польская сторона огласила идею о предоставлении льготного госкредита Армении. Однако «это пока что идея, поскольку еще предстоит обсудить условия возможного кредита». В польскую делегацию вошли предприниматели разных сфер, начиная от энергетики, (Армения намерена строить новый энергоблок АЭС), сферы строительства, медицины, туризма – в лице Палаты туризма Польши, и главы Союза банков Польши. Приехали представители двух фирм, которые работают в области «зеленых технологий», чтобы поделиться с Арменией своим опытом по очистке воды, почвы, отходов и всякого вида загрязнений. Огромный интерес для польских компаний представляет завод «Наирит». Они уже закупают синтетический каучук, который пользуется большим спросом и отвечает международным требованиям. Завод уже может работать на европейском рынке, и есть заинтересованность со стороны польской компании в осуществлении модернизации завода. Среди фирм был также представитель госкомпании по производству лекарственных средств на травяной основе, что очень популярно в Польше и на европейском рынке. Было рассмотрено межвузовское сотрудничество и создание технопарков, рассматривается создание ID-карт, выпуск ценных бумаг с высокой степенью защиты.
Несмотря на то, что товарооборот между Арменией и Польшей в 2009 году составил 30 млн. долларов, и снижение его объемов было обусловлено мировым кризисом, становится очевидным, что Польша не на шутку решила атаковать армянский рынок. А мостом этого сотрудничества выступили «Польские Авиалинии», которые с 1 июля открыли рейс Ереван-Варшава-Ереван.
С экономической точки зрения это будет стимулировать развитие торгово-экономических отношений между двумя странами: Ереван становится ближе Варшаве. Авиакомпания LOT Polish Airlines представила в Армении свою транзитную политику. Касаясь тарифной политики, представители компании заявили, что они «не хотят летать с пустыми креслами», в силу чего LOT Polish Airlines предлагает свои клиентам доступные цены.
Польша на сегодняшний день находится на стадии активного развития во многих направлениях, в силу чего она может стать для Армении перспективным партнером, который позволит выйти ей на рынки Европы. В частности, эта активность наблюдается в сфере высоких технологий, поэтому использование польского опыта для армянских компаний является приоритетным направлением и хорошим началом для сотрудничества.