19 Հուլիս 2010 - 07:11 AMT
Ընթացիկ տարվա մայիսին 344 խոշոր հարկ վճարողների կողմից պետբյուջե է վճարվել շուրջ 16.1 մլրդ. դրամ, ինչը 8 տոկոսով ավելի է, քան 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածում: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարկման ենթակա 2010թ.-ի մայիս ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» փաստաթղթում:
Պետական բյուջե վճարված հարկերի և այլ պարտադիր վճարների ցուցանիշի առումով 2010թ.-ի մայիսին խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարվել է շուրջ 16.1 մլրդ. դրամ: Միաժամանակ, հարկ է նշել, որ նշված 344 կազմակերպությունների կողմից 2010թ.-ի մայիս ամսին վճարվել է հանրապետությունում հավաքագրված հարկային եկամուտների 50.3 %-ը: Համեմատության համար նշենք, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «ՀԱԷԿ», «Ղ-Տելեկոմ», «Ալեքս Գրիգ» և «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունների կողմից ընդհանուր առմամբ 2010թ.-ի մայիսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ պետական բյուջե 2.0 մլրդ. դրամով ավել հարկային վճարումներ է կատարվել:

За май текущего года 344 крупных налогоплательщиков Армении уплатили в госбюджет страны16,1 млрд. драмов налогов и других обязательных выплат, что на 8,8% больше по сравнению с аналогичным периодом 2009 года. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за май 2010 года», опубликованном Госкомитетом по доходам при правительстве РА.
За указанный период на долю 344 крупных налогоплательщиков пришлось 50,3% налоговых поступлений в бюджет Армении. При этом только пять организаций – «Зангезурский медно-молибденовый комбинат», “ААЭС”, “К-Телеком”, «Алекс Григ» и «Оранж Армения» за май перечислили в бюджет на 2 млрд. драмов больше налоговых поступлений по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.