ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարկման ենթակա 2010թ.-ի մայիս ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2010թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 344 հարկ վճարողների ցանկի, որի արդյունքում պարզվել է, որ բոլոր ցուցանիշների առումով 2010թ.-ի մայիս ամսին նախորդ տարվա մայիս ամսվա համեմատությամբ արձանագրվել է աճ:
Իրացումից հասույթը 2010թ.-ի մայիս ամսին կազմել է 157.6 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 19.7 %-ով: Ընդ որում հարկ է նշել, որ նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 190 կազմակերպությունների մոտ, որոնցից առավել խոշոր տաս կազմակերպությունների («Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Ալեքս Գրիգ», «Հայ-Ռուսական «ՀայՌուսգազարդ», «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Մաքուր երկաթի գործարան», «Ֆլեշ», «Ի ԷՄ ԷՅՋ Քոնսթրաքշն», «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ», «Էլիտ Գրուպ», «Հայբիզնեսբանկ») մոտ իրացումից հասույթը ընդհանուր առմամբ այս տարվա մայիսին նախորդ տարվա մայիս ամսվա նկատմամբ աճել է 17.7 մլրդ. դրամով:
Իսկ թվով 144 կազմակերպությունների մոտ արձանագրվել ցուցանիշի նվազում, որոնցից միայն «Վիդիս Դիսթրիբյուշն», «Գրանդ կոմերց» և «Արդշինինվեստբանկ» ընկերությունների մոտ ընդհանուր առմամբ իրացումից հասույթը այս տարվա մայիսին նախորդ տարվա մայիս ամսվա նկատմամբ նվազել է մոտ 4.5 մլրդ. դրամով:

Выручка от реализации крупнейших налогоплательщиков Армении в мае 2010 года составили 157,6 млрд. драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2009 года на 19,7%. Об этом говорится в «Анализ обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за май 2010 года», опубликованном Госкомитетом по доходам при правительстве РА.
Показатель роста выручки от реализации был зафиксирован в 190 компаниях, причем наиболее хорошие результаты показали 10 компаний – «Зангезурский медно-молибденовый комбинат», «Алекс Григ», «АрмРосгазпром», «Агаракский медно-молибденовый комбинат», «Завод чистого железа», «Флеш», «И ЭМ ДЖИ Констракшн», «Армениан Капр Программ», «Элит Груп», «Армбизнесбанк». Как отмечается в Анализе, выручки от реализации у этих компаний в мае 2010 года по сравнению с маем 2009 года увеличилась на 17,7 млрд. драмов. В «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за май 2010 года», также отмечается, что выручка от реализации продукции 144 компаний в мае 2010 года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года сократилась, причем у таких компаний, как «Видис Дистрибюшн», «Гранд Колмерц» и «Ардшининвестбанк» в общей сложности этот показатель сократился на 4,5 млрд. драмов.