19 Հուլիս 2010 - 08:36 AMT
Հայաստանի խոշոր հարկատուների արտադրանքի արտահանման ծավալները 2010թ.-ի մայիսին աճել են 4.9 մլրդ դրամով
Հայաստանի խոշոր հարկատուների արտադրանքի արտահանման ծավալները 2010թ.-ի մայիսին կազմել է 20.2 մլրդ դրամ նախորդ տարվա նույն ամսվա 15.3 մլրդ դրամի փոխարեն կամ ավել 4.9 մլրդ դրամով: Այդ մասին ասվում է ՀՀ կառավարությանը կից Պետեկամուտների կոմիտեի հրապարակած «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարկման ենթակա 2010թ.-ի մայիս ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» փաստաթղթում:
Այսպես, արտահանմամբ զբաղվող խոշորագույն hինգ կազմակերպությունների («Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Ռուսալ Արմենալ», «Մաքուր երկաթի գործարան», «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ», «Արմենիան Մոլիբդեն Փրոդաքշն») կողմից արտահանման ծավալները 2010թ.-ի մայիս ամսին ընդհանուր առմամբ կազմել է 13.4 մլրդ դրամ նախորդ տարվա մայիս ամսվա 7.2 մլրդ. դրամի փոխարեն կամ ավել 6.2 մլրդ դրամով:

В мае 2010 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года у крупных налогоплательщиков Армении увеличились на 4,9 млрд. драмов, составив 20,2. Об этом говорится в “Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за май 2010 года”, опубликованном Госкомитетом по доходам при правительстве РА.
За май текущего года объем экспорта только пяти крупных экспортирующих компаний Армении (“Зангезурский медно-молибденовый комбинат”, “Русал Арменал”, “Завод чистого железа”, “Армениан Капр Программ”, “Армениан Молибден Продакшн”) в общей сложности составил порядка 13,4 млрд. драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 7,2 млрд. драмов.