19 Հուլիս 2010 - 12:30 AMT
Հուլիսի 17-ին Սիրիայի փոխվարչապետ Աբդալլա ալ-Դարդարիի հովանավորությամբ Հալեպում տեղի է ունեցել հայ-սիրիական գործարար խորհրդի համաժողովը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Համաժողովի պատվավոր մասնակիցներնընդգծել են, որ առևտրատնտեսական համագործակցության մակարդակը զգալիորեն զիջում է քաղաքական, մշակութային և այլ ոլորտներում վերջին շրջանում վերընթաց զարգացում ապրող հայ-սիրիական հարաբերություններին և կոչ են արել ջանքեր գործադրել կարճ ժամկետում այդ բացը լրացնելու և տնտեսական համագործակցությունը զարգացնելու, համատեղ ներդրումային ծրագրեր մշակելու ու ընկերություններ հիմնելու, ինչպես նաև ապրանքաշրջանառության ծավալները մեծացնելու համար ալընտրանքային ուղիներ փնտրելու ուղղությամբ:Հայաստանի դեսպան Փոլադյանն անդրադարձել է առևտրատնտեսական համագործակցությունը խթանելու նպատակով ձևավորված իրավապայմանագրային ամուր դաշտի առկայությանը, հայ-թուրքական հարաբերություներին ու երկկողմ համագործակցությունը խոչնդոտող այլ պատճառների` համաժողովի մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրելով ծովային ճանապարհների` Լաթաքիա-Փոթի կամ Բաթումի օգտագործմանը:
Համաժողովի ընթացքումկարծիքներեն փոխանակվել նաև Հայաստանի մաքսային օրենսդրության, ինչպես նաև Հայաստանում սիրիական արտադրության ապրանքներին մաքսային առավել բարենպաստ ռեժիմի տրամադրման հնարավորության վերաբերյալ:
Համաժողովի աշխատանքներինմասնակցել են Հալեպի նահանգապետ Ալի Ահմադ Մանսուրան, Սիրիայում Հայաստանի դեսպան Արշակ Փոլադյանը, Հալեպում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Աշոտ Մանուկյանը, Սիրիայի արևելյան նահանգներում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Սուրեն Վարդանյանը, ավելի քան 200 սիրիահայ և արաբ գործարարներ:

19 Июль 2010 - 12:30 AMT
Под руководством премьер-министра Сирии по экономическим вопросам Абдаллы аль-Дардари 17 июля в Алеппо состоялся конгресс совета армяно-сирийских предпринимателей, сообщает пресс-служба МИД РА. Почетные участники конгресса отметили, что уровень торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Сирией значительно уступает политическому, культурному и другим сферам. При этом участники отметили необходимость поиска путей в направлении разработки совместных инвестиционных программ и создания совместных предприятий, а также увеличению объемов товарооборота. Посол Армении в Сирии Аршак Поладян обратил внимание присутствующих на использования в этих целях морского пути Латакия – Поти или Батуми. В ходе конгресса участники обменялись мнениями относительно таможенного законодательства Армении, а также коснулись возможности предоставления Сирии более благоприятного таможенного режима.
В работах конгресса приняли участие губернатор города Алепо Али Ахмад Мансуран, посол Армении в Сирии Аршак Поладян, генеральный консул Армении в Алеппо Ашот Манукян, почетный консул Армении в восточных губерниях (мухафазатов) Сирии Сурен Варданян, а также более 200 сирийцев армянского происхождения и арабские предприниматели.