20 Հուլիս 2010 - 13:40 AMT
Հուլիսի 19 –ին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն ընդունել է Հայաստանում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սթեֆան դե Լոքերին: Ինչպես նշվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մամլո հաղորդագրության մեջ, հանդիպման սկզբում կողմերը քննարկել են միջուկային բժշկության բնագավառին առնչվեղ հարցեր, մասնավորապես` արագացուցչի ձեռքբերման վերաբերյալ բելգիական կողմից տրամադրվող օժանդակությանը:
Կողմերը անդրադարձան նաև Բելգիայի Վալոնիայի Արտահանման Գործակալության (AWEX) և հայ-բելգիական առևտրի պալատի ներգրավմամբ իրականացվող ԱրմենՎալ ծրագրին և սեպտեմբերին` ծրագրի շրջանակներում նախատեսվող բելգիացի գործարարների Հայաստան կատարելիք այցին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի շրջանակներում փոխգործակցության ակտիվացումն ու ընդլայնումը ինչպես ԵՄ-ի հետ խորը և համապարփակ համաձայնագրի բանակցային գործընթացի շրջանակներում իրականացվող բարեփոխումների, այնպես էլ տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորությունների վերաբերյալ:

Министр экономики Армении Нерсес Ерицян принял посла Бельгии в Армении Стефана Де Локера. Как отмечается в сообщении пресс-службы министерства экономики РА, в ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся ядерной медицины, в частности, коснулись содействия бельгийской стороны в приобретении ускорителя.
Были затронуты и вопросы реализации программы АрменВал при содействии Агентства экспорта Валлонии (AWEX) и армяно-бельгийской торговой палаты, в рамках которой запланирован визит бельгийских предпринимателей в Армению.
Стороны также обменялись мнениями относительно активизации и расширения сотрудничества в программах, представляющих двусторонний интерес, а также реформы в рамках переговорного процесса с ЕС по глубокому и всеобъемлющему соглашению.