«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ և «Կասկադ բանկ» ՓԲԸ միացման գործընթացն ավարտված է ժամկետից շուտ, հուլիսի 22-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Ամերիաբանկի» տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը: «Բանկերի միացման գործընթացը ծրագրվել էր դեռևս ընթացիկ տարվա նոյեմբերին, սակայն մեր աշխատանքային խմբի արդյունավետ ջանքերի և ՀՀ կենտրոնական բանկի համագործակցության շնորհիվ հաջողվեց գործարքն ավարտել անցյալ ամսվա վերջում», – ասել է նա:
Հանեսյանն այս առթիվ ասել է, որ ընթացիկ տարվա հունիսի 16-ին «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ կանոնադրությունը ԿԲ-ն գրանցել է նոր խմբագրությամբ, որը հավանության էր արժանացել երկու բանկերի բաժնետերերի ընդհանուր ժողովում: Դրանից հետո միացման արդյունքում դադարեցվել է «Կասկադ բանկ» ՓԲԸ-ի գործունեությունը: Երկու բանկերի, «Կասկադ կապիտալ հոլդինգի» և «ԹիԴիԷյ հոլդինգս Լիմիթեդի» բաժնետերերը 2010թ. մարտի 31-ին ստորագրել են միավորման մասին համաձայնագիր:
Միավորման արդյունքում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն կպահպանի իր գործունեությունը նաև որպես «Կասկադ բանկ» ՓԲԸ-ի իրավահաջորդ, որը կապահովի հաճախորդների սպասարկման առավել ընդարձակ, ապահովված, որակյալ, երաշխավորված ծառայություններով հանդես գալու հնարավորություն` կատարյալ ու անկողմնակալ բանկային ծառայություններ մատուցելու համար:
Արտակ Հանեսյանի հաղորդման համաձայն, «Կասկադ բանկի» անձնակազմի մոտ 90 տոկոսը դարձել է «Ամերիաբանկի» աշխատակից: Այսօր «Ամերիաբանկի» անձնակազմը, ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի դրությամբ, կազմում է 328 մարդ է:
Բանկն այսօր իր ակտիվների մեծությամբ Հայաստանի բանկային համակարգում երրորդ տեղն է գրավում, իսկ պարտավորությունների ծավալով` հինգերորդ տեղը, ընդհանուր կապիտալի ծավալով երկրորդ տեղում է, վարկային ներդրումների չափով` երրորդ (74,4 մլրդ դրամ): «Մենք պետք է ակտիվորեն ավելացնենք և ակտիվների, և վարկային ներդրումների ցուցանիշները և մինչև տարվա վերջ կհասնենք մեր ծրագրած ցուցանիշներին` հաշվի առնելով «Կասկադ բանկի» փաստացի հավասարակշռության ցուցանիշները», – ասել է նա:
Արտակ Հանեսյանն ավելացրել է, որ միացումից հետո փաստացի ակտիվների որակը չի փոխվել և նախկին բարձր մակարդակի վրա է մնացել, իսկ «վատ ակտիվները» բանկի վարկերի ընդհանուր ծավալում կազմել են 0,5 տոկոս, ընդ որում, ՀՀ բանկային համակարգում այդ միջին ցուցանիշը կազմում է 4,5 տոկոս:

Процесс слияния ЗАО «Америабанк» и ЗАО «Каскад Банк» завершен раньше запланированных сроков, сообщил на пресс-конференции 22 июля в Ереване председатель директората – генеральный директор Америабанка Артак Анесян. «Завершение процесса слияния банков было запланирован на ноябрь текущего года, но в силу эффективных усилий нашей рабочей группы и содействия Центрального банка РА нам удалось завершить сделку в конце прошлого месяца», – сказал он.
В связи с этим банкир отметил, что 16 июня текущего года Центральный банк зарегистрировал устав ЗАО «Америабанк» в новой публикации, одобренный со стороны общего собрания акционеров двух банков, после чего в результате слияния была прекращена деятельность ЗАО «Каскад Банка». Акционеры Каскад Банка и Америабанка – компании “Каскад Капитал Холдингс” и “Ти-Ди-Эй Холдингс Лимитед” подписали 31 марта 2010 года соглашение об объединении. В результате слияния ЗАО «Америабанк» продолжит свою деятельность также в качестве правопреемника ЗАО “Каскад Банк”, что позволит предоставлять более расширенный, качественный, гарантированный, надежный сервис для обслуживания клиентов с целью оказания безупречных и беспристрастных банковских услуг.
Как сообщил Артак Анесян, порядка 90% (90 человек) персонала Каскад Банка слали работниками Америабанка. Персонал Америабанка на сегодняшний день составляет 328 человек по состоянию на первое полугодие текущего года.
По величине активов банк на сегодняшний день занимает 3 место в банковской системе Армении, по объему обязательств – 5 место, по размеру общего капитала – 2 место, по размеру кредитных вложений – 3 (74,4 млрд. драмов). «Мы будем активно наращивать показатели, как по линии активов, так и кредитных вложений, и до конца года достигнем запланированных показателей с учетом показателей фактического баланса Каскад Банка», – отметил он.
Артак Анесян добавил, что после слияния качество фактических активов не изменилось и осталось на прежнем высоком уровне, а «плохие активы» в общем объеме кредитов банка составили 0,5%, при том, что этот средний показатель в банковской системе РА составляет 4,5%.