22 Հուլիս 2010 - 12:22 AMT
2010 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով Ամերիաբանկի շահույթը կազմել է 1,3 մլրդ դրամ, հուլիսի 22-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Անեսյանը:
Ընդ որում, նա ավելացրել է, որ բանկը մտադիր է ապահովել իր ցուցանիշները աճը: Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ բանկը ծրագրում է 16%-ով ավելացնել ակտիվները, 20%-ով` պարտավորությունները, 23%-ով` վարկային ներդրումները, իսկ 12%-ով` ժամկետային ավանդները, այդ թվում 125%-ով շահույթը:
Բանկի վարկային պորտֆելը 70%-ով բաղկացած է կորպորատիվ վարկերից, իսկ 30%-ով` սպառողական ու հիփոթեքային: Միևնույն ժամանակ, Անեսյանի խոսքով, կորպորատիվ վարկային պորտֆելի 35%-ը բաժին է ընկնում ՓՄԲ-ին, որտեղ բանկը մտադիր է նոր ներդրումային ծրագրեր իրականացնել ինչպես սեփական, այնպես էլ ներգրավված միջոցների հաշվին: Կորպորատիվ վարկի զգալի բաժինն ընկնում է նաև վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտին` 12%, իսկ հաշվի առնելով փուլ առ փուլ հաստատվող ծրագրերը, այդ ցուցանիշը կհասնի 20-22%-ի, ինչը Ամերիաբանկին կվերածի վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի վարկավորման առաջատարի:
Անդրադառնալով բանկի ծրագրերին` «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանն ավելացրել է, որ այս տարվա ընթացքում բանկը երկու մասնաճյուղ կբացի` Երևանում և Գյումրիում, իսկ 2011 թվականին` Վանաձորում: «Մենք մասնաճյուղեր ենք բացում այնտեղ, որտեղ մեր ծառայությունների որոշակի պահանջարկ է ձևավորվում, որպեսզի ավելի մոտ լինենք հաճախորդներին»,- նշել է նա:

22 Июль 2010 - 12:22 AMT
Прибыль банка по итогам первого полугодия текущего года составила 1 млрд. 300 млн. драмов, сообщил на пресс-конференции 22 июля в Ереване председатель директората – генеральный директор ЗАО «Америабанк» Артак Анесян.
При этом он добавил, что банк намерен обеспечить рост своих показателей. По сравнению с первым полугодием текущего года банк планирует увеличить активы на 16%, обязательства на 20%, кредитные вложения на 23%, а срочные депозиты на 12%, в том числе прибыли на 125%.
Кредитный портфель банка на 70% состоит из корпоративных кредитов, а на 30% – из потребительских и ипотечных. В то же время, по словам банкира, 35% корпоративного кредитного портфеля приходится на долю МСБ, где банк намерен реализовать новые инвестиционные программы как за счет собственных, так и за счет привлеченных средств. Значительная доля корпоративного кредита приходится и на сферу возобновляемой энергетики – 12%, а с учетом программ, которые утверждаются поэтапно, этот показатель достигнет 20-22%, что выводит Америабанк в лидеры кредитования сферы возобновляемой энергетики.
Касаясь планов банка, директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян добавил, что в течение этого года банк откроет два филиала – в Ереване и Гюмри, а в 2011 году – в Ванадзоре. «Мы открываем филиалы там, где формируется определенный спрос на наши услуги, чтобы быть ближе к клиентам», – отметил он.