Այդ ժամանակաընթացքում Հայաստանում քննարկվել է գերարագ լայնաշերտ ինտերնետի ազգային ցանցի շինարարության հարցը ՀԲ-ում «Էլեկտրոնային հասարակությունը և նորարարությունը մրցունակության խթանման համար» ծրագրի շուրջ բանավեճի շրջանակներում: Քննարկմանը մասնակցում էին Համաշխարհային բանկի, էկոնոմիկայի նախարարության, տրանսպորտի և կապի նախարարության, ՀԾԿՀ ներկայացուցիչներ և այլք: «Անհնար է դիտարկել ինտերնետը միայն որպես միջոց էլեկտրոնային նամակներ փոխանակելու և վեբ-էջեր նայելու համար: Գոյություն ունեն բազմաթիվ ծառայություններ, որոնք պետք է մատչելի լինեն Հայաստանի բնակիչների համար»,- ասել է Ներսես Երիցյանը:
Ազգային մրցունակության հիմնադրամի տնօրեն Բեկոր Փափազյանի հաղորդման համաձայն, ծրագիրը ենթադրում է Հայաստանի բնակիչներին ապահովել գերաարագ ինտերնետ-կապով (100 Մբիթ/վրկ): Հայաստանի յուրաքանչյուր համայնքում ենթադրվում է ստեղծել գերարագ ինտերնետի հասանելիության 6 կետ: Ինչպես նշեց Փափազյանը, գերմանական DETECON ընկերության անցկացրած հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ այդ նախագիծը խոստանում է շահութաբեր լինել և պետք է հետաքրքրի մասնավոր ներդնողներին: «Արդիական է դառնում այն ներդրումների արդյունավետության մասին հարցը, որոնք կատարել են մասնավոր ներդնողները վերջին տարիների ընթացքում: Մասնավորապես, մեր ընկերությունը լայնաշերտ ինտերնետի զարգացման համար միայն այս տարի ներդրել է շուրջ 4 մլն դոլար»,- ասել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Ինչպես պարզաբանել է էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, պետությունը ցանցի սեփականատերը չի լինելու, այն կառուցվելու է ներդրումների հաշվին: Հայաստանում գերարագ լայնաշերտ ինտերնետ ցանցի կառուցումը տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացման ծրագրի մի մասն է, որն իրականանում է Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ: Նախնական հաշվարկներով, ծրագրի իրականացումը կտևի 3-5 տարի, իսկ նրա իրագործման համար նախատեսվում է հատկացնել 24 մլն դրամ:
Համաշխարհային բանկի «Էլեկտրոնային հասարակություն և նորարարություն` հանուն մրցունակության» ծրագիրը հոկտեմբերի վերջին կներկայացվի ՀԲ տնօրենների խորհրդի հաստատմանը: Այդ մասին հուլիսի 16-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Համաշխարհային բանկի գլոբալ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի առաջատար մասնագետ Խուան Նավարես Սաբատերը: «Մենք արդեն եզրափակիչ փուլում ենք, տվյալ պահին անցկացվում է գնահատման գործընթաց, որին կհետևի բանակցությունների վերջնական փուլը»,- ասել է նա: Ծրագրի հիմնական նպատակն է «էլեկտրոնային հասարակության» գաղափարի զարգացումը, տեղական ընկերությունների զարգացման խթանումը, ինչպես նաև լայնաշերտ ինտերնետի հասանելիության բարձրացումը:
ՀԲ առաջատար մասնագետի կարծիքով, «Էլեկտրոնային հասարակություն և նորարարություն հանուն մրցունակության» ծրագիրը կազմված է երկու բաղադրիչից. էլեկտրոնային հասարակության ենթակառույցների զարգացում և մասնավոր հատվածի հնարավորությունների ուժեղացում: «Նախատեսվում է ինտերնետով ապահովել Հայաստանի ամենահեռավոր մարզերը, միասնական ցանց ստեղծել, որում կներառվեն բոլոր պետական կառույցները: Նախատեսվում է նաև էլեկտրոնային անձնագրերի և էլեկտրոնային ստորագրությունների ներմուծում»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է երկրորդ բաղադրիչին, ապա այստեղ նախատեսվում է աջակցություն օրենսդրական դաշտին` հաշվի առնելով միջազգային պահանջները, վենչուրային հիմնադրամի ստեղծումը: Նախատեսվում է նաև աջակցել տեղական ընկերություններին` միջազգային շուկա դուրս գալու համար, այդ թվում`անհրաժշետ կապերի հաստատում Սիլիկոնային հովտի ընկերությունների հետ և արտահանման կազմակերպում:
Ինչպես հաղորդել է Խուան Նավարես Սաբատերը, ծրագրի արժեքը գնահատվում է 24 մլն դոլար, որը կտրամադրվի որպես վարկ` Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի պայմաններով: Ծրագիրը նախտեսված է 4 տարվա համար: «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ՓԲԸ-ն ավարտել է իր համապետական ծածկույթի 10 Գբ/վ
թողունակությամբ IP/MPLS ցանցի ընդլայնման առաջին փուլը: IT ձեռնարկությունների աշխատանքների արդյունքում Երևանում և ութ մարզերի 16 քաղաքներում (Աբովյան, Նոր Հաճըն, Մասիս, Ջերմուկ, Քաջարան, Ագարակ, Աշտարակ, Ապարան, Գյումրի, Սպիտակ, Վանաձոր, Ստեփանավան, Ալավերդի, Տաշիր, Բագրատաշեն) շահագործման են հանձնվել ընկերության ցանցի հանգույցները, որոնք հագեցած են ամերիկյան Juniper Networks արտադրության գերժամանակակից սարքավորումներով:
Մինչև տարվա վերջ ցանցը կծածկի Հայաստանի 29 քաղաքներ: «ՋիԷնՍի-Ալֆա»-ն Հայաստանի ինտերնետի երրորդ օպերատորն է: Այն հիմնադրվել է 2007 թ. և հիմնականում զբաղվում է հեռահաղորդակցության գլխավոր ցանցերի շինարարությամբ ու շահագործմամբ, ինչպես նաև ծառայություններ է մատուցում տրանսպորտային ցանցին:
2010-ի ընթացքում Հայաստանը ձեռք կբերի շուրջ 100 հազար էլեկտրոնային անձնագիր և 250 հազար նույնացման քարտ: Այդ մասին հաղորդել է Էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքի ներդրման գրասենյակի տնօրեն Արթուր Ղուլյանը: «Ոստիկանությունում կստեղծվի նույնացման կենտրոն: Հայաստանում գործում է 61 գրանցման կենտրոն, որոնք հագեցած են նոր սարքավորումներով և ծրագրային ապահովմամբ: Նախագծի ֆինանսավորման մի մասը կապահովի ՀԲ-ն, իսկ մյուս մասը` մասնավոր կազմակերպությունը: Ընկերությունը կարող է վերադարձնել ներդրումները 3-5 տարի անց` էլեկտրոնային անձնագրերի և ID-քարտերի իրացման օգնությամբ»,- ասել է Ղուլյանը: Նա նաև նշել է, որ ID-քարտերի համակարգը հասանելի կլինի միայն ոստիկանության աշխատակիցներին:
«Հավաստագրման կենտրոնի մասնավորեցումը կնշանակի, որ այս կազմակերպությունը հանձնվելու է միայն կառավարման կամ մասնակի կառավարման: Այդ համակարգի հիմնական օգտվողները կլինեն հեռահաղորդակցության ոլորտի օպերատորները և բանկային հատվածը»,- ասել է Ղուլյանը:
2011թ.-ի ապրիլից Հայաստանում նախատեսվում է ներմուծել էլեկտրոնային տվյալներով կենսաչափական անձնագրեր: Նախատեսվում է, որ կներմուծվեն երկու տեսակի անձնագրեր` ներքին կիրառման համար «ID-քարտ» և կենսաչափական արտասահմանյան անձնագիր:
Հոկտեմբերի 29-31-ը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի կունենա 6-րդ ամենամյա միջազգային «Դիջիթեք 2010» ցուցահանդեսը, որի նպատակն է ստեղծել բարենպաստ գործարար միջավայր` ՏՀՏ ընկերությունների և գործարար սպառողների միջև, ներգրավել հասարակությանը ՏՀՏ ոլորտ (նպաստել տեղեկատվական հասարակության զարգացմանը), ընդլայնել միջազգային կապերը, հաստատել գործարար կապեր:
Այս տարի ցուցահանդեսին կից կանցկացվեն նաև նոր միջոցառումներ, որոնցից է «Armenian Open Game Development Contest» մրցույթը: Մրցույթին կմասնակցեն սցենարիստներ, ծրագրավորողներ, անիմատորներ և այլք: Ըստ նախնական պայմանավորվածության` «Դիջիթեքին» զուգահեռ առաջին անգամ Հայաստանում կանցկացվի նաև Science Festival համաշխարհային գիտության փառատոնի հայաստանյան տարբերակը՝ «Երևան` գիտության փառատոն» խորագրով:
«Դիջիթեքն» առաջին անգամ կազմակերպվել է 2005թ.: Կազմակերպիչներն են` Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը և ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը: 2005-ին ցուցահանդես այցելել էին 5000, 2006-ին` 7000, 2007-ին` 8000, 2008-ին` 8000 մարդ,իսկ 2009-ին այցելուների թիվը հասել էր շուրջ 12000-ի: 2005թ-ից ի վեր առկա աճի զարգացման և ակտիվ գովազդային արշավի շնորհիվ, այս տարի ակնկալվում է 15.000 այցելու և 60 մասնակից ընկերություն:

Между тем, в Армении было обсуждено строительство Национальной сети высокоскоростного широкополосного Интернета в рамках дискуссии по программе «Электронное общество и инновации во имя конкуренции”. В обсуждении приняли участие представители Всемирного Банка, министерства экономики, министерства транспорта и связи, КРОУ, а также ряда операторов связи и представителей организаций, связанных с ИТ и телекоммуникациями. Как сказал в ходе обсуждения министр экономики Нерсес Ерицян, смысл проекта – направить постоянно растущий доход от предоставления Интернет-услуг в Ереване на развития сети в регионах. Программа предполагает обеспечить жителей Армении высокоскоростной Интернет-связью (100 Мбит/сек). Трехуровневая сеть будет состоять из Национальной сети, которая практически уже существует за счет каналов провайдеров оптового Интернета, а также из региональной сети и сети конечного доступа. В каждой общине предполагается создать до 6 точек открытого доступа к высокоскоростному Интернету. Как разъяснил министр Нерсес Ерицян, государство не будет являться собственником сети, сеть будет построена за счет инвестиций, как консорциумов, так и отдельных компаний. “Единственная поддержка, которую может оказать государство – произвести часть закупок у компании, которая будет инвестировать в развитие сети», – сказал министр.
Строительство сети высокоскоростного широкополосного Интернета – часть программы Всемирного банка «Электронное общество и инновации во имя конкуренции”. Программа будет представлена на утверждение Совета директоров ВБ к концу октября текущего года. Как сообщил ведущий специалист отдела по глобальным информационным технологиям ВБ Хуан Наварес-Сабатер, программа состоит из двух основных компонентов: развитие инфраструктур электронного общества и усиление возможностей частного сектора. По первому компоненту предусмотрено стимулирование и обеспечение доступности широкополосного Интернета, а также создание электронного правительства. Что же касается второй компоненты, то здесь предусмотрено содействие для создания благоприятного законодательного поля, с учетом международных требований, создание венчурного фонда, направленного на повышения доступности финансовых средств с целью развития местных компаний. В рамках второй компоненты также предусмотрено оказание содействие местным компаниям для выхода на международные рынки, в том числе и налаживание необходимых связей с компаниями Силиконовой долины и организация экспорта.
Стоимость программы оценивается в 24 млн. долларов, которые будут предоставлены в качестве кредита на условиях Международного банка реконструкции и развития, программа рассчитана на 4 года. Kомпания GNC Alfa завершила первый этап строительства сети IP/MPLS общегосударственного значения, пропускной способностью 10 Гбит/сек. В результате завершения работ GNC Alfa были сданы в эксплуатацию узлы в Ереване и 16 городах Армении (Абовян, Нор Ачн, Масис, Джермук, Каджаран, Агарак, Аштарак, Апаран, Гюмри, Спитак, Ванадзор, Степанаван, Алаверди, Ташир и Баграташен). Узлы сети оснащены сверхсовременным оборудованием американской компании Juniper Networks. K концу года сеть оператора покроет 29 городов Армении. Компания GNC Alfa – третий оператор оптового Интернета в Армении – основана в 2007 году. Основными направлениями ее деятельности является строительство и эксплуатация магистральных телекоммуникационных сетей и оказание услуг транспортной сети.
В течение 2010 года в Армении будет закуплено порядка 100 тысяч электронных паспортов и 250 тыс. идентификационных карт. Об этом сообщил директор Офиса по внедрению инфраструктур электронного управления Артур Гулян. “В Полиции будет создан центр идентификации. В Армении действует 61 регистрационный центр, все они будут оснащены новым оборудованием и программным обеспечением. Конкурс будет организован на основе сотрудничества частного сектора с государственным. Всемирный банк обеспечит часть финансирования проекта, а остальную часть частная организация.
Компания сможет вернуть инвестиции в течение 3-5 лет с помощью реализации электронных паспортов и ID-карт», – сказал Артур Гулян. Также будет создан Центр сертификации на средства ВБ, а в дальнейшем работа сертификационного центра также будет основана на сотрудничестве частного и государственного сектора. С апреля 2011 года в Армении планируется внедрение биометрических паспортов с электронными данными. Планируется, что будут внедрены два типа паспортов – «ID Card» для внутреннего использования и биометрический заграничный паспорт.
Шестая ежегодная международная выставка DigiТec 2010 пройдет с 29 по 31 октября в Ереване. В рамках выставки будут продемонстрированы услуги электронного управления, предоставляемые правительством РА, пройдет ряд семинаров, на которых ведущие отечественные и зарубежные компании представят свои решения и новейшие технологии, а также состоится открытое первенство роботов ArmRobotics. В этом году в рамках выставки DigiТec 2010 впервые состоится конкурс «Armenian Open Development Contest», в котором примут участие сценаристы, программисты и аниматоры, а также планируется параллельно с DigiТec организовать аналог международного научного фестиваля Science Festival под названием «Фестиваль науки – Ереван». Выставка Digitec проводится в Армении с 2005 года Союзом предприятий информационных технологий и Фондом "Инкубатор предприятий". В 2009 году выставку посетили 12 тыс. человек . Ожидается, что в этом году выставку посетят 15 тысяч человек, а число компаний-участников достигнет 60.