«Ես ողջունում եմ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը Կոսովոյի անկախության վերաբերյալ, քանի որ այն նոր լծակներ է տալիս հայ ժողովրդին ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչման համար պայքարում»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, ՄԱԿ_ի դատարանի որոշումն արդարացի է: ««Նոր պետության ստեղծումը մեկ այլ պետությունից անջատման միջոցով չի հակասում միջազգային իրավունքնին»,-ասել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը:
Պատասխանելով լրագորղների այն հարցին, թե կարող է արդյոք հայկական կողմը դիմել Հաագայի դատարան ղարաբաղյան խդնրի հարցով, նա նշել է, որ Հայաստանն իրավունք չունի դիմել ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի ԼՂՀ վերաբերյալ: «Եթե զուգահեռներ անցկացնենք Կոսովոյի հետ, ապա հենց Ադրբեջանը պետք է դիմի դատարան: Սակայն ադրբեջանական կողմը չի գնա դրան, քանի որ նա բոլորովին այլ կերպ է պատկերացնում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծումը»,-ասել է Հովհաննիսյանը: Նա հավելել է նաև, որ Սերբիան դիմել էր Միջազգային դատարան միայն այն բանից հետո, երբ աշխարհի շուրջ 60 երկիր ճանաչել էր Կոսովոյի անկախությունը:
Ինչպես նշել է Հովհաննիսյանը, Կոսովոյի վերաբերյալ դատավարության ժամանակ մտավախություն էր առաջացնում ԱՄՆ-ի այն հայտարարությունը, թե անկախ դատարանի վճռից, ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել Կոսովոյի անկախությանը: «Դա ցույց է տալիս, որ Միջազգային դատարանի որոշումներն արժեզրկվում են: Դա սխալ մոտեցում է, քանի որ օրենքը կամ գործում է, կամ չի գործում»,-ասել է Վահան Հովհաննիսյանը:
Հուլիսի 22-ին Հաագայի Միջազգային դատարանը որոշեց, որ 2008թ. փետրվարի 17-ին հռչակված Կոսովոյի անկախությունը, չի խախտոմ միջազգային իրավունքը:

23 Июль 2010 - 10:23 AMT
“Я приветствую решение Международного суда ООН по вопросу независимости Косово, так как оно дает армянской стороне новые инструменты в борьбе за международное признание независимости НКР”, – на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян.
По словам Ованнисяна, вердикт суда ООН о признании законным отделение Косово от Сербии является справедливым. “Создание нового государства путем отделения от другого не противоречит международному праву”, – сказал глава фракции АРФД.
Отвечая на вопрос журналистов о том, может ли армянская сторона обратиться в Гаагский суд для разрешения карабахской проблемы, он отметил, что Армения не имеет права обращаться в Международный суд ООН по вопросу НКР. “Если провести аналогию с Косово, то именно Азербайджан должен обратиться в суд. Но азербайджанская сторона не пойдет на это, поскольку она представляет разрешение проблемы Нагорного Карабаха совсем по-другому”, – сказал Ованнисян. Он также добавил, что Сербия обратилась в Международный суд только после того, когда около 60 стран мира признали независимость Косово.
Как заметил Ованнисян, в судебном процессе по Косово вызывало опасение заявление США о том, что независимо от вердикта Международного суда Соединенные Штаты продолжат содействовать независимости Косово. “Это показатель того, что решения Международного суда обесцениваются. Это неверный подход, так как закон или есть, или его нет. Он не может действовать в одном случае и не действовать в другом”, – подчеркнул Ваан Ованнисян.
22 июля Международный суд ООН признал, что независимость Косово, провозглашенная 17 февраля 2008 года, не нарушает международного права.