«Ես ողջունում եմ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը Կոսովոյի անկախության վերաբերյալ, քանի որ այն նոր լծակներ է տալիս հայ ժողովրդին ԼՂՀ անկախության միջազգային ճանաչման համար պայքարում»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, ՄԱԿ_ի դատարանի որոշումն արդարացի է: ««Նոր պետության ստեղծումը մեկ այլ պետությունից անջատման միջոցով չի հակասում միջազգային իրավունքնին»,-ասել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը:
Պատասխանելով լրագորղների այն հարցին, թե կարող է արդյոք հայկական կողմը դիմել Հաագայի դատարան ղարաբաղյան խդնրի հարցով, նա նշել է, որ Հայաստանն իրավունք չունի դիմել ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի ԼՂՀ վերաբերյալ: «Եթե զուգահեռներ անցկացնենք Կոսովոյի հետ, ապա հենց Ադրբեջանը պետք է դիմի դատարան: Սակայն ադրբեջանական կողմը չի գնա դրան, քանի որ նա բոլորովին այլ կերպ է պատկերացնում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծումը»,-ասել է Հովհաննիսյանը: Նա հավելել է նաև, որ Սերբիան դիմել էր Միջազգային դատարան միայն այն բանից հետո, երբ աշխարհի շուրջ 60 երկիր ճանաչել էր Կոսովոյի անկախությունը:
Ինչպես նշել է Հովհաննիսյանը, Կոսովոյի վերաբերյալ դատավարության ժամանակ մտավախություն էր առաջացնում ԱՄՆ-ի այն հայտարարությունը, թե անկախ դատարանի վճռից, ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել Կոսովոյի անկախությանը: «Դա ցույց է տալիս, որ Միջազգային դատարանի որոշումներն արժեզրկվում են: Դա սխալ մոտեցում է, քանի որ օրենքը կամ գործում է, կամ չի գործում»,-ասել է Վահան Հովհաննիսյանը:
Հուլիսի 22-ին Հաագայի Միջազգային դատարանը որոշեց, որ 2008թ. փետրվարի 17-ին հռչակված Կոսովոյի անկախությունը, չի խախտոմ միջազգային իրավունքը:

23 July 2010 - 10:23 AMT
ARFD parliamentary group leader Vahan Hovhannesyan welcomes the resolution of International Court of Justice on Kosovo's independence, believing it to be a new tool in Armenia’s struggle for recognition of NKR independence.
Charactering world court resolution as a just verdict, ARFD parliamentary group leader pointed out, “Formation of a new state through secession from another does not run counter to international law.”
As he told a news conference in Yerevan, Armenia can’t follow the example by addressing to Hague court for the settlement of the issue. “Armenia has no right to address UN Court demanding to resolve Karabakh issue. Drawing an analogy between two cases, I’d say it’s Azerbaijan who has to apply to the court. Azerbaijan, however, will never undertake the step, envisaging a totally different resolution to Karabakh issue.” As he noted, Serbia addressed the International Court of Justice only after 60 countries worldwide recognized Kosovo’s independence.
“U.S. statement on the intention to continue with struggle for Kosovo independence regardless of International Court verdict arises concern, suggesting devaluation of world court rulings. The approach is incorrect. The law is either observed or it’s not. It cannot be applied in one case and disrespected in another,” Vahan Hovhannesyan emphasized.