Միջազգային ֆինանսա-առևտրային կառույցները մեկը մյուսի ետևից վերանայում են իրենց կանխատեսումները: Մասնավորապես, Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) բարձրացրել է 2010թ. համար Հայաստանի ՀՆԱ աճի կանախտեսումը` 4,5 տոկոսից այն հասցնելով 4,6 տոկոսի Արևելյան ու Կենտրոնական Եվրոպայի, ինչպես նաև Միջին Ասիայի երկրների համար: Արևելյան Եվրոպայի ու Կովկասի երկրների տնտեսությունները միջինը ցույց կտան 4 տոկոս աճ, ինչը մասամբ բացատրվում է «ցածր բազայի ազդեցությամբ» (2009թ. այդ տնտեսությունները անկում ապրեցին 7,8 տոկոսով): Ընդհանուր առմամբ, դիտարկվող տարածաշրջանում (30 երկիր) ՎԶԵԲ-ը կանխատեսում է 3,3 տոկոսի միջին տնտեսական աճ 2010 թվականին, 2009թ. 6,1 տոկոսի անկումից հետո և հոկտեմբերին 2,5 տոկոս գնահատման համեմատ: Կանխատեսման վերանայումը պայմանավորված է տարածաշրջանի չորս խոշոր տնտեսությունների` Լեհաստանի, Թուրքիայի, Ռուսաստանի ու Ղազախստանի ցուցանիշներով, հումքային ապրանքի թանկացման և կապիտալի հոսքի ավելացման շնորհիվ զարգացող շուկաներում:
Միևնույն ժամանակ տարածաշրջանի փոքր երկրների մեծ մասի համար, որոնք հումք չեն արտահանում, տնտեսական վերականգնումը դանդաղ կընթանա, իսկ որոշ դեպքերում (Հունգարիա և Բալթիայի երկրներ) ՎԶԵԲ-ն այս տարի ևս ակնկալում է ՀՆԱ-ի հետագա նվազում:
Ավելին, համաշխարհային առևտրի ծավալը 2010 թվականին կարող է աճել ավելի քան 10 տոկոսով: Նման հայտարարություն է արել Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ղեկավար Պասկալ Լամին Շանհայում` Էքսպո-2010 ցուցահանդեսում: Ընթացիկ տարվա մարտին ԱՀԿ-ն կանախատեսել էր, որ ապրանքաշրջանառությունն աշխարհում ընթացիկ տարում կհասնի 8,8 տոկոսի: 2009-ին համաշխարհային առևտուրը կրճատվեց 12 տոկոսով: Նման ցուցանիշ չէր գրանցվել 1945 թվականից ի վեր:
Համաշխարհային միտումները չէին կարող չազդել Հայաստանի տնտեսության վրա, որտեղ ՀՆԱ ծավալի աճն առաջին կիսամյակի արդյունքում կազմել է 6,7 տոկոս, այն դեպքում երբ 2009թ. նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է 18-տոկոս անկում: Այնուամենայնիվ, ինչպես հուլիսի 23-ին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, երկրի կառավարությունը չի շտապում վերանայել մակրոտնտեսական ցուցնիշները; Հավանաբար, դեռևս վստահություն չկա, որ դրանք անդառնալի են, քանի որ կառուցվածքային փոփոխություն Հայաստանի տնտեսության մեջ այդպսե էլ տեղի չունեցավ, իսկ Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից ամեն ամիս հրապարակվող «նկարած» ցուցանիշները կասկածներ են հարուցում երկրի բնակչության շրջանում:
Այնուամենայնիվ, տնտեսական աճը Հայաստանում պայմանավորված է 3 գործոններով` առաջինը, իրենց արդյունքն են տալիս 2009-ին ներգրավված միջոցները: Երկրորդ գործոնն, ըստ նրա, պղնձի ու մոլիբդենի համաշխարհային գների աճն է, որի ազդեցությունը Հայաստանի բնակչությունն իր վրա չի զգում, քանի որ լեռնահանքային արդյունաբերությունը գտնվում է առանձին անձանց ձեռքում: Եվ երրորդ գործոնն, ըստ Բագրատ Ասատրյանի, դրամական փոխանցումների ծավալների աճն է: Գրանցվել է արտահանման ծավալների անկում և, ինչը շատ կարևոր է, գյուղատնտեսության ոլորտում: Գյուղատնտեսությունը մեռած ոլորտ է, քանի որ 1990-ականներից ի վեր բարեփոխումներ այստեղ չեն կատարվել և այսօրվա դրությամբ այն սոցիալական միջավայր է հանդիսանում 1 մլն արտագաղթողների համար: Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, 2010 թ. հունիսին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 0.8% գնանկում, ինչը տարակուսանք է առաջացնում: Մասնավորապես, այդպես էլ չնվազեցին մրգի ու բանջարեղենի գները, չնայած ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանի հավաստիացումներին և 1 կգ ծիրանն այս տարի 5 անգամ ավելի թանկ է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկն իր հերթին փորձում է վստահեցնել, որ տարեսկզբից դրամավարկային պայմանների շարունակական խստացումը, հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային գների նվազումը, 2009 թ. իրականացրած դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունների ընդլայնողական ազդեցության աստիճանական մարումը հանգեցրել են 12-ամսյա գնաճի կանխատեսվածից ավելի արագ տեմպերով նվազմանը, սակայն այն դեռևս գերազանցում է նպատակային միջակայքի վերին սահմանը: Կենտրոնական բանկում գտնում են, որ հունիսին արձանագրված գնանկումը հիմնականում պայմանավորվել է «բանջարեղեն և կարտոֆիլ», «միրգ», «շաքար», «ձու» ապրանքախմբերի և բենզինի և դիզելային վառելիքի գների նվազմամբ, որոնց ընդհանուր նպաստումը գնանկմանը կազմել է 0.8 տոկոսային կետ:
Այս ֆոնի վրա ժողովուրդը շարունակում է մնալ Թովմա Անհավատի դերում և հարմարվում է վատ կենսապայմաններին:

24 Июль 2010 - 08:05 AMT
В частности, Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) повысил прогноз роста внутреннего валового продукта (ВВП) Армении к концу 2010 года с 4,5% до 4,6%. Экономики стран Восточной Европы и Кавказа в среднем покажут рост на 4% в текущем году, что отчасти объясняется «эффектом низкой базы» (в 2009г. эти экономики сократились на 7,8%). В целом по обозреваемому региону (30 стран) EBRD в 2010г. прогнозирует средний экономический рост на 3,3% – после падения на 6,1% в 2009г. и по сравнению с октябрьской оценкой в 2,5% роста. Повышение прогноза обусловлено более сильными, чем ожидалось, показателями четырех крупных экономик региона – Польши, Турции, России и Казахстана – благодаря подорожавшим сырьевым товарам и возобновлению потоков капитала на крупные развивающиеся рынки. В то же время для большинства малых стран региона, которые не экспортируют сырье, экономическое восстановление будет оставаться медленным, а в некоторых случаях (Венгрия и страны Балтии) EBRD ожидает дальнейшего снижения ВВП в наступившем году.
Более того, объем мировой торговли в 2010 году может вырасти более чем на 10%. Такое заявление сделал руководитель Всемирной торговой организации (ВТО) Паскаль Лами на всемирной выставке Экспо-2010 в Шанхае. В марте текущего года в ВТО сделали прогноз, согласно которому мировой товарооборот увеличится в текущем году на 9,5%. Ранее в Международном валютном фонде предположили, что в 2010 году международный товарооборот в мире вырастет на 5,8%. В 2009 году сокращение мировой торговли составило 12% и стало максимальным с 1945 года.
Мировые тенденции не могли не оказать своего влияния на экономику Армении, где рост объема ВВП по итогам первого полугодия составил 6,7%, в то время как в аналогичный период 2009 года был отмечен 18%-ый экономический спад. Тем не менее, как заявил 23 июля министр финансов Армении Тигран Давтян, правительство страны не спешит с пересмотром макроэкономических показателей. Видно, оно пока не уверено в их необратимости, поскольку структурного изменения в экономике Армении так и не произошло, а опубликованные Национальной статистической службой Армении ежемесячные «нарисованные» показатели вызывают сомнение у населения страны.
Тем не менее, экономический рост в Армении обусловлен тремя основными факторами: во-первых, привлеченные в 2009 году кредиты дают свои результаты, во-вторых, зафиксирован резкий рост мировых цен на медь и молибден. Однако население Армении не испытывает на себе улучшения от повышения цен, поскольку сфера горнорудной промышленности находится в руках отдельных личностей. Третьим же фактором, повлиявшим на рост армянской экономики, является увеличение объемов трансфертов.
Надо отметить, что по итогам полугодия зафиксирован спад объемов экспорта, и что очень важно, объемов сельского хозяйства страны. Сельское хозяйство в Армении является вымершей сферой, поскольку начиная с 90-х гг. здесь не было проведено никаких преобразований. На сегодняшний день она является социальной средой для более 1 млн. мигрантов. Зафиксированная же на потребительском рынке Армении дефляция в июне по сравнению с маем в 0,8% вызывает недоразумение. В частности, цены на фрукты и овощи так и не понизились, несмотря на обещания министра сельского хозяйства РА Герасима Алавердяна, и 1 кг. абрикосов в этом году стоит в 5 раз дороже аналогичного периода прошлого года!
Центральный банк Армении в свою очередь пытается убедить, что в условиях постоянного ужесточения денежно-кредитных условий, понижения международных цен на сырье и продовольственные товары, постепенное погашения расширительного воздействия осуществленной в 2009 году денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики – все это привели к понижению 12-месячной инфляции более быстрыми темпами. В силу чего темпы инфляции в Армении продолжат снижаться, что обусловлено сигналами, поступающими из внешней среды, несмотря на риски по сохранению инфляционной среды. В ЦБ РА считают, что зарегистрированное в июне понижение цен в основном обусловлено падением цен на группы товаров – овощи и картофель, фрукты, сахар, яйца, бензин и дизельное топливо, что способствовало понижению цен на 0,8 процентных пункта.
На этом фоне простой народ продолжает оставаться в роли Фомы Неверующего и приспосабливаться к плохим условиям жизнедеятельности.