Ամփոփման համաձայն, 2010թ դեկտեմբերին, ըստ բանկերի սպասումների, փոխարժեքի միջին մակարդակը կկազմի 376.76 դրամ: Խոշորագույն 5 բանկերը կանխատեսում են, որ այս ժամանակահատվածում փոխարժեքը կկազմի 369.97 դրամ: Հարկ է նշել, որ այսօրվա դրությամբ «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ-ում կայացել է 1500000 ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք` 369.18 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին կշռված փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 369.75 դրամ: Դա վկայում է այն մասին, որ ազգային արժույթը արժեզրկման միտում ունի:
Անցած շաբաթ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն հրապարակեց իր կանխատեսումները դրամի փոխարժեքի տատանումների վերաբերյալ` դրամը կպահպանի իր կայուն դիրքերը ԱՄՆ դոլարի հանդեպ: Ընդ որում նշվել է, որ հնարավոր են սեզոնային տատանումներ, քանի որ «աշունը ակտիվ գնումների շրջան է»: Ազգային արժույթի կայունության ապահովմանն են ուղղված Կենտրոնական բանկի պայքարը տնտեսության դոլարիզացիայի դեմ, որի պատճառով փոփոխությունները չեն լինի խաոտիկ և կկրեն ժամանակավոր կայուն բնույթ:
Նման կարծիքի է նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, որը ազգային արժույթի կտրուկ տատանումներ չի ակնկալում` փոփոխությունները սովորական կլինեն և կպայմանավորվեն շուկայում պայմանների փոփխությամբ և հանգամանքներով: Ազգային արժույթի վարքագծի հետագա միտումների մասին իր կարծիքն է հայտնել նաև Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը, որը նշել է, որ իրավիճակը Հայաստանի արժույթի շուկայում կվատթարանա մինչև տարեվերջ: Իսկ այժմ դրամի ամրապնդումը կրում է սեզոնային բնույթ, քանի որ շուկայում գործում է այպես կաչված «տնային տնտեսուհու» ֆենոմենը, ինչպես նաև ավելացել են դրամական փոխանցումների ծավալները:
Ինչ վերաբերում է բանկային տոկոսադրույքներին, ապա ըստ վերոնշյալ զեկույցի, Հայաստանի առևտրային բանկերի մեծ մասը չեն կանխատեսում ավանդների տոկոսադրույքների փոփոխություններ, որոնցից 15 բանկերը` դրամով ավանդների, իսկ, 13-ը` արտարժույթի ավանդների համար:
Ավելին, առևտրային բանկերի մեծ մասը նույն կարծիքի են նաև ավանդների տոկոսադրույքների վերաբերյալ` 11 բանկ կանխատեսում է դրամով վարկերի նախկին մակարդակը, իսկ 7-ը` արտարժույթի վարկերով: Ընդ որում, դրամով վարկերի տոկոսադրույքների նվազումը 5 բանկ է կանխատեսել, իսկ արտարժույթով վարկերի համար` 13 բանկ:
Սեպտեմբերին 2010թ հունիսի նկատմամբ առևտրային բանկերը ակնկալում են վարկերի ծավալի աճ շուրջ 78.7 մլրդ դրամով (9.89%), որից 45.2 մլրդ դրամը 5 բանկերի կողմից, իսկ 2010թ հունվար-դեկտեմբերին առևտրային բանկերի սպասումների իրականացման պայմաններում վարկերի ծավալի աճը 2009թ դեկտեմբերի համեմատ կկազմի շուրջ 198 մլրդ (26.94%)
2010թ երրորդ եռամսյակում առևտրային բանկերն ակնկալում են ավանդների ծավալի աճ 38.8 մլրդ դրամով (2.77%): 2010թ դեկտեմբերին հունիսի նկատմամբ, ըստ առևտրային բանկերի սպասումների, ավանդների ծավալը կաճի 69.9 մլրդ դրամով (11.1%): 2010թ հունվար-դեկտեմբերին առևտրային բանկերի սպասումների իրականացման պայմաններում ավանդների աճը 2009թ դեկտեմբերի համեմատ կկազմի 43.8 մլրդ դրամ (6.7%):
Այդպիսով, շուկայում արդեն գրանցվել են նվազման միտումներ, ինչպես վարկերի, այնպես էլ ավանդների գծով: Ինչպես գտնում են «Ամերիաբանկի» ՓԲԸ-ում, դա հիմնականում վերաբերում է արտարժույթով վարկերին ու ավանդներին, սակայն միտում է գրանցվում նաև դրամով արտահայտված վարկերի ու ավանդների գծով, քանի որ վերջին երեք ամսում դրամային լիկվիդայնությունը բավական մեծ է եղել և շարունակում է այդպիսին մնալ նաև այժմ: Ուստի տոկոսադրույքները դրամային արտահայտմամբ ևս կնվազեն, սակայն ոչ այդքան արագ տեմպերով:
Միաժամանակ, նշվել է, որ համաշխարհային շուկաներին հատուկ է հետևյալ միտումը` միջբանկային վարկերի ներգրավված միջոնցերի արժեքը միջազգային ֆինանսական շուկաներում աստիճանաբար բարձրանում է, և «Libor-ի կանխատեսումները զգուշավոր են բարձրացման միտումով», սակայն, քանի որ Հայաստանը թույլ է ինտեգրված համաշխարհային ֆինանսական շուկային, ապա բանկային տոկոսադրույքները երկրում կնվազեն:

В частности, в сентябре драм может обесцениться, и в среднем курс драм/доллар составит 372.95 драм/$1. При этом пять крупнейших банка РА ожидают, что в сентябре курс составит Д373.01/$1. В декабре же 2010г. средний уровень курса составит 376.76 драм/$1. при этом пять крупнейших банка РА прогнозируют, что за этот период курс составит 369.97 драм/$1. На прошлой неделе один из армянских банков (ЗАО «Америабанк») озвучил свои прогнозы относительно колебаний обменного курса нацвалюты: драм сохранит стабильные позиции в отношении доллара США. При этом было отмечено, что возможны сезонные колебания в сторону повышения, поскольку «осень является периодом активных закупок». На обеспечение стабильности нацвалюты направлены также шаги Центрального банка по борьбе с долларизацией экономики, в силу чего изменения не будут хаотичными, и будут носить временно стабильный характер.
Такого же мнения придерживается и Международный валютный фонд, который не ожидает резких колебаний национальной валюты в Армении: изменения будут обычными и будут обусловлены изменениями условий и обстоятельств на рынке.
Свое мнение относительно тенденций поведения нацвалюты высказал и экс-председатель Центрального Банка Армении Баграт Асатрян, который отметил, что ситуация на валютном рынке Армении ухудшится к концу года. Сейчас же укрепление драма носит сезонный характер, поскольку на рынке действует так называемый «феномен домохозяйки», а также увеличились объемы трансфертов.
Что же касается банковских процентных ставок, то согласно вышеуказанному докладу, большинство коммерческих банков Армении не прогнозируют изменение ставок по депозитам, из которых 15 – по драмовым депозитам, а 13 – по инвалютным депозитам.
Более того большинство комбанков придерживается такого же мнения и относительно ставки по кредитам: 11 банков спрогнозировали прежний уровень по драмовым кредитам, а 7 банков – по инвалютным кредитам. При этом, снижение ставок про драмовым кредитам спрогнозировали 5 банков, а по инвалютным кредитам – 13 банков.
В сентябре коммерческие банки ожидают рост объема кредитов на 78.7 млрд. драмов ( 9,89%), при этом 45.2 млрд. драмов обеспечат 5 армянских банков. К концу года комбанки ожидают рост объема кредитов на 26,94% или на 198 млрд. драмов.
В сентябре 2010г. коммерческие банки ожидают рост объема депозитов на 38.8 млрд. (2.77%). В декабре по сравнению с июнем 2010г. объем депозитов возрастет на 69.9 млрд. (11.1%). А к концу года этот показатель может увеличиться на 43,8 млрд. драмов (6,7%).
Таким образом на рынке уже отмечены тенденции снижения, как по кредитам, так и по депозитам. Как считают в том же ЗАО «Америабанк» это, в основном, касается кредитов и депозитов, выраженных в инвалюте, но также отмечена тенденция и в драмовом выражении, поскольку последние три месяца драмовая ликвидность была довольно высокой, и она продолжает оставаться высокой и сейчас. Поэтому процентные ставки в драмовом выражении также будут снижаться, но не такими быстрыми темпами.
Одновременно было отмечено, что мировым рынкам присуща другая тенденция: стоимость привлеченных средств межбанковских кредитов на международных финансовых рынках плавно поднимается, и «прогнозы Libor осторожны в сторону повышения», но, поскольку связь экономики Армении с мировыми финансовыми рынками невелика, то банковские процентные ставки в стране будут понижаться.