27 Հուլիս 2010 - 10:10 AMT
2010 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան է ներկրվել 8 137 ավտոտրանսպորտային միջոց 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի 9 143 ավտոմեքենայի դիմաց: Ըստ ՀՀ կառավարության Պետեկամուտների կոմիտեի հրապարակած տվյալների, մաքսային տուրքերը, որ ստացվել են ավտոմեքենաների ներկրման համար, կազմել են 10 մլրդ 220 մլն դրամ, 2009-ի 10 մլրդ 955 մլն դրամի դիմաց:
Ներկրված 8 137 ավտոմեքենայից 738-ը ռուսական արտադրության են: Հարկ է նշել, որ մոտ 5 հազար դոլար արժողությամբ 3 303 ավտոմեքենա է ներկրվել նախորդ տարվա 5 680-ի դիմաց: Ներկրվել է 5-10 հազար դոլար արժողությամբ 2 558 մեքենա 2009-ի 6 255-ի դիմաց, և 812 10-15 հազար դոլար արժողությամբ մեքենա 2009-ի 2120 ավտոմեքենայի դիմաց, 15-30 հազար դոլար արժողությամբ 902 մեքենա 2009-ի 2 198 մեքենայի դիմաց:
Իսկ 30 հազար դոլար արժողությամբ նեկրվել է 562 ավտոմեքենա նախորդ տարվա 1043 մեքենայի դիմաց: Այսպիսով, թանկարժեք ավտոմեքենաների ներկրումը Հայաստան 2010 թվականի առաջին եռամյսակում կրճատվել է երկու անգամ և դա վկայում է այն մասին, որ հետճգնաժամային շրջանում մեր քաղաքացիները դեռևս ռիսկի չեն դիմում և թանկարժեք ավտոմեքենաներ ձեռք չեն բերում:

27 Июль 2010 - 10:10 AMT
За первое полугодие 2010 года в Армению было импортировано 8137 дорожно-транспортных средств против 9143 автомобилей за аналогичный период 2009 года. Согласно данным, опубликованным Комитетом по госдоходам при правительстве РА, таможенные сборы, полученные от импорта автомобилей, составили 10 млрд. 220 млн. драмов, против 10 млрд. 955 млн. драмов в 2009 году.
Из импортированных 8137 автомобилей 738 – российского производства. Надо отметить, что стоимость импортированных 3303 автомобилей колебалась до $5 тыс., против 5 680 автомобилей в 2009 году, стоимость импортированных 2558 автомобилей колебалась $5-10 тыс., против 6255 автомобилей в 2009 году, 812 – $10-15 тыс., против 2120 автомобилей в 2009 году, 902 – 15-30 тыс., против 2198 автомобилей в 2009 году.
А вот стоимость импортированных 562 автомобилей составила более $30 тыс., против 1043 автомобилей в 2009 году. Таким образом, импорт дорогостоящих автомобилей по итогам первого квартала текущего года сократился вдвое, и это говорит о том, что в посткризисный период наши граждане все еще не решаются приобретать фешенебельные авто.