Այսօր սկսվում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պաշտոնական այցը Երեւան: Ինչպես հայտնում է «Արկա» գործակալությունը, «Զվարթնոց» օդանավակայանում ռուսական պատվիրակությանը դիմավորելու է Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Նույն օրվա երեկոյան նախագահի Սեւանի ամառանոցումկկայանա Ռոբերտ Քոչարյանի ու Վլադիմիր Պուտինի ոչ պաշտոնական հանդիպումը «առանց փողկապների»: Այցի ծրագրի համաձայն` սեպտեմբերի 15-ի արավոտյան Վլադիմիր Պուտինը կհանդիպի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հետ, որից հետո նախագահը եւ Ռուսաստանի առաջին տիկինը կայցելեն հայերի ցեղասպանության զոհերի հուշարձանը եւ ծաղկեպսակներ կդնեն 1915 թվականի զոհերի հիշատակին: Կեսօրին կկայանա Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահների պաշտոնական հանդիպումը, որից հետո կկայանան հայ-ռուսական բանակցությունները ընդլայնված կազմով: Այցի շրջանակներում ստորագրվելու են մի շարք երկկողմ փաստաթղթեր: Նույն օրը Վ.Պուտինը մի շարք հանդիպումներ կունենա Հայաստանի Ազգային Ժողովի ղեկավարության, խորհրդարանական խմբերի ու խմբակցությունների ղեկավարների հետ: Ռուսաստանի նախագահը կայցելի նաեւ Երեւանի Պետական Համալսարանը, ուր կհանդիպի ուսանողության, պրոֆեսորադասախոսական կազմի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: ՀՀ կառավարության Ընդունելությունների տանը Վլադիմիր Պուտինը կհանդիպի Հայաստանի ու Ռուսաստանի գործարար շրջանների ներկայացուցիչների հետ: Այցի շրջանակներում Ռուսաստանի նախագահը կայցելի նաեւ Մատենադարանը: Երեկոյան կազմակերպվելու է պաշտոնական ընդունելություն Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ տիկին Լյուդմիլա Պուտինայի պատվին` Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ տիկին Բելա Քոչարյանի անունից:
Նշենք, որ ռւսական պատվիրակության կազմի մեջ են ընդգրկվել անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վլադիմիր Ռուշայլոն, կառավարության փոխվարչապետ, տնտեսական համագործակցության հայ-ռուսական միջպետական հանձնաժողովի համանախագահ Իլյա Կլեբանովը, ատաքին գործերի նախարար Իգոր Իվանովը, պաշտպանության նախարար Սերգեյ Իվանովը, նախագահի վարչակազմի ղեկավար, արտաքին քաղաքականության հարցերով վարչության պետ Սերգեյ Պռիխոդկոն, Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Անատոլի Դրյուկովը, Հարավային Դաշնային միավորումում նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Վիկտոր Կազանցեւը եւ այլ պաշտոնական անձիք: Այցի շրջանակներում Հայաստան են ժամանելու Ռուսաստանի գործարար շրջանների ներկայացուցիչները:

Сегодня начался официальный визит в Ереван президента России Владимира Путина. Как сообщает агентство “Арка”, в аэропорту “Звартноц” членов российской делегации встретил президент Армении Роберт Кочарян. В тот же день вечером в резиденции президента на Севане состоится неофициальная встреча “без галстуков” Роберта Кочаряна и Владимира Путина. Согласно программе визита, утром 15 сентября Владимир Путин встретится с Католикосом Всех Армян Гарегином II, после чего президент и первая леди России посетят мемориал жертв Геноцида армян и возложат венки в память жертв 1915 года. В полдень состоится официальная встреча президентов Армении и России, после чего состоятся армяно-российские переговоры в расширенном составе. В рамках визита будут подписаны ряд двусторонних документов. В этот же день В.Путин проведет ряд встреч с руководством Национального Собрания Армении, с руководителями парламентских групп и фракций. Президент России посетит также Ереванский Государственный Университет, где встретится со студентами, профессорско-докторским составом и представителями общественных организаций. В Доме приемов правительства РА Владимир Путин встретится с представителями деловых кругов Армении и России. В рамках визита президент России посетит также хранилище древних рукописей Матенадаран. Вечером от имени президента Армении Роберта Кочаряна и г-жи Белы Кочарян будет устроен официальный прием в честь президента России Владимира Путина и г-жи Людмилы Путиной.
Отметим, что в состав российской делегации вошли секретарь совета безопасности Владимир Рушайло, вице-премьер правительства, сопредседатель армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Илья Клебанов, министр иностранных дел Игорь Иванов, министр обороны Сергей Иванов, руководитель администрации президента, начальник управления по внешнеполитическим вопросам Сергей Приходько, посол России в Армении Анатолий Дрюков, полномочный представитель президента в Южном Федеральном округе Виктор Казанцев и другие официальные лица. В рамках визита в Армению прибудут также представители деловых кругов России.