27 Հուլիս 2010 - 13:19 AMT
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը կմասնակցիՈւրումչիում (ՉԺՀ) հուլիսի 29-30-ը կայանալիքԿենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության գործարարության զարգացման (CAREC) 9-րդ համաժողովին: Համաժողովի կազմակերպիչը Ասիական զարգացման բանկն է (ADB): Ինչպես հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը, հայկական պատվիրակության կազմումեն ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալ Հ. Բեգլարյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության վարչության պետ Հայկ Միրզոյանը և Տնտեսական քաղաքականության և ռազմավարության մշակման վարչության պետ Արտակ Բաղդասարյանը:
CAREC համաժողովի նպատակը` օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների խրախուսումն է ենթակառուցվածքային խոշոր ծրագրերում, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի երկրներում մասնավոր և պետական ձեռնարկությունների միջև համագործակցության խթանումը:

Министр экономики Армении Нерсес Ерицян примет участие в 9 конгрессе Центрально-Азиатского регионального экономического сотрудничества (CAREC), который пройдет в Урумчи (КНР) 29-30 июля. Организатором конгресса является Азиатский банк развития.
Как сообщает пресс-служба министерства, возглавляемая Нерсесом Ерицяном делегация, в состав которой вошли начальник управления промышленности министерства экономики РА Айк Мирзоян, начальник отдела по разработке экономической политики и стратегии министерства экономики РА Артак Багдасарян, первый заместитель министра транспорта и связи РА Грант Бегларян, отбудет в Урумчи 27 июля с пятидневным визитом. Целью конгресса CAREC является стимулирование иностранных инвестиций в инфраструктурные проекты, а также стимулирование сотрудничества между частным и госсектором стран Центрально-Азиатского региона.