28 Հուլիս 2010 - 12:40 AMT
Internet World Stats-ը հրապարակել է համացանց այցելությունների մասին Էլեկտրակապի միջազգային միության 2010 թ. հունիսի տվյալները, որոնց համաձայն, Հայաստանում համաշխարհային ցանցից օգտվում է բնակչության ընդամենը 7 տոկոսը (208200 մարդ): ԷՄՄ գնահատականի համաձայն, 2009 թ. Հայաստանում համացանցից օգտվողների թիվը 191 հազար էր (բնակչության 6,4 տոկոսը): Սակայն Հայաստանի որոշ փորձագետներ գտնում են, որ տվյալները նվազեցված են:
«Ինձ համար անհասկանալի է ԷՄՄ-ի հաշվարկման մեթոդը, սակայն նրանք այլ մեթոդ չունեն: Ակնհայտորեն, ԷՄՄ-ն հաշվի է առել միայն համացանցի գրանցված բաժանորդներին, սակայն նույնիսկ այդ դեպքում նրանց տվյալները նվազեցված են: Իսկ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տվյալների համաձայն, Հայաստանում համացանցից օգտվում են բնակչության 20 տոկոսը», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ նախագահ Իգոր Մկրտումյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանը համացանցից օգտվողների քանակը պարզելու սեփական ուսումնասիրությունները պետք է կատարի, որը, սակայն, կարժենա 30 հազ. ԱՄՆ դոլար: «Համացանցից օգտվողների թվի վերաբերյալ նվազեցված տվյալները բացասականորեն կարող են անդրադառնալ Հայաստանում IT ոլորտի զարգացման վրա, քանի որ դրանք կարող են ազդեցություն գործել ներդնողների որոշումների կայացման հարցում», – ասել է Ի.Մկրտումյանը:
IT ձեռնարկությունների միության նախագահ Կարեն Վարդանյանն, իր հերթին, դժվարացավ ասել, թե արդյոք ճի՞շտ են ներկայացնում իրականությունն ԷՄՄ-ի տվյալները: «Հաշվարկի ընդհանուր մեթոդ գոյություն չունի, այդ պատճառով յուրաքանչյուրն ըստ իր կարգի է հաշվում», ասել է նա:
ԷՄՄ տվյալների համաձայն, Վրաստանում համացանցից օգտվողների թիվը 1300 մլն է (բնակչության 28,3 տոկոսը), Ադրբեջանում` 3 մլն 689 հազ. (բանկչության 44,4 տոկոսը): Ասիական տարածարջանում համացանցից օգտվողների թվով առաջին տեղը զբաղեցնում է Չինաստանը` 420 մլն. մարդ:

Internet World Stats опубликовал данные Международного Союза Электросвязи (МСЭ) на июнь 2010 года о проникновении Интернета, согласно которым Всемирной сетью в Армении пользуется лишь 7% населения (208 тыс. 200 человек). По оценке МСЭ, в 2009 году количество пользователей Интернета в Армении составило 191 тысяч человек (6, 4% населения). Между тем, некоторые эксперты в Армении считают, что данные существенно занижены.
“Мне непонятна методика расчета Международного Союза Электросвязи, но другой у них нет. Очевидно, МСЭ учел лишь абонентов фиксированной Интернет-связи, однако и в этом случае, это заниженные данные. Это можно понять, только если сложить данные всех операторов связи о количестве абонентов. А по данным министерства экономики РА пользователи Интернета в Армении составляют 20% населения”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель НПО «Общество Интернет» Игорь Мкртумян. По его словам, в Армении необходимо провести собственное исследование количества пользователей Интернета, которое обойдется в порядка $30 тыс. “Заниженные данные о количестве пользователей Интернета негативно отражаются на развитии сферы ИТ в Армении, поскольку это влияет на решение инвесторов”, – сказал Игорь Мкртумян. Между тем, председатель Союза предприятий ИТ Карен Варданян затруднился определить, насколько точно данные МСЭ отражают действительность. “Не существует общей утвержденной методики расчета, поэтому каждый считает по-своему. Однако намного важней думать, о том, как используется Интернет нашими пользователями”, – сказал Карен Варданян. Он выразил обеспокоенность, тем, что большинство пользователей Интернета в Армении использует Всемирную паутину лишь для общения и развлечений, в то время как Интернет на сегодняшний день предоставляет широкие возможности для получения лучшего образования или ведения бизнеса.
По данным МСЭ, число пользователей Интернета в Грузии составляет 1,300 млн. (28, 3% численности населения), в Азербайджане 3 млн. 689 тыс. (44,4% от численности населения). На первом месте по использованию интернета в азиатском регионе расположился Китай (420 млн. пользователей).