29 Հուլիս 2010 - 09:08 AMT
Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում առաջին կիսամյակում գրանցվել է 13,1 տոկոս անկում, այնուամենայնիվ, մինչև տարեվերջ իրավիճակը կարող է փոխվել: «Մենք ակնկալում ենք, որ մինչ տարեվերջ իրավիճակը կփոխվի ու աճը տարվա կտրվածքով կկազմի 3-5 տոկոս»,-հուլիսի 29-ին լրագրողներին է ասել Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը:
Ըստ նրա, անկումը գյուղատնտեսության ոլորտում առաջին կիսամյակում հիմնականում պայմանավորված է բնակլիմայական պայմաններով, ինչը հանգեցրեց մրգի ու բանջարաբոստանային կուլտուրաների բերքի կրճատմանը: «Եթե 2009 թվականին մենք ունեցել ենք պտղատու կուլտուրաների 161 հազար տոննա բերք, ապա այս տարի այն կրճատվել է մինչև 80 հազար տոննա, իսկ ծիրանի բերքը 2009-ին 85 հազար տոննա էր: Այս տարի այդ ցուցանիշը չի գերազանցում 25 հազար տոննան, ընդ որում արտահանումն այս տարի չի գերազանցել 2 հազար տոննան նախորդ տարվա 13 հազար տոննայի դիմաց: Տուժել է բերքի շուրջ 25-30 տոկոսը»,-ասել է նա:
Ավելին, ըստ նախարարի, ցրտրահարությունների, հորդառատ անձրևների և վատ փոշոտման պատճառով բերքահավաքը Հայաստանում ուշացավ 25-30 օրով:
Գերասիմ Ալավերդյանը հավելել է, որ ակնկալվում է խաղողի լավ բերք` շուրջ 215 հազար տոննա նախորդ 85 հազար տոննայի դիմաց, ինչպես նաև ակնկալվում է մսամթերքի իրացման ծավալների աճ, իսկ թռչնաբուծության ոլորտում և հավկիթների արտադրության մեջ առաջին կիսամյակում գրանցվել է 50 տոկոս աճ:

Несмотря на то, что в сфере сельского хозяйства Армении по итогам первого полугодия зафиксирован спад на уровне 13,1%, тем не менее ситуация может измениться к концу года. «Мы ожидаем, что к концу года ситуация изменится, и рост по итогам года составит 3-5%», – сказал журналистам 29 июля министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян.
По его словам, спад в сфере сельского хозяйства по итогам первого полугодия в основном обусловлен природно-климатическими условиями, что привело к значительному сокращению урожаев плодовых деревьев и овощно-бахчевых культур. «Если в 2009 году у нас был урожай 161 тыс. плодовых, то в этом году он сократился до 80 тыс., а урожай абрикосов в 2009 году составил 85 тыс. тонн. В этом году он пока не превышает 25 тыс. тонн, при этом экспорт в этом году не превысил 2 тыс. тонн против 13 тыс. тонн в 2009 году. Порядка 25-30% урожая пострадало», – сказал он.
Более того, по словам министра, из-за заморозков, проливных дождей и плохого опыления сбор урожая в Армении запоздал на 25-30 дней, а в некоторых областях сельчанам пришлось сажать рассаду в 3-ий раз.
Герасим Алавердян добавил, что ожидается хороший урожай винограда – порядка 215 тыс. тонн, против 85 тыс. тонн в 2009, а также ожидается серьезный рост объемов реализации мясопродуктов, а в птицеводческой сфере и производстве яиц в первом полугодии зафиксирован рост на 50%.