29 Հուլիս 2010 - 09:19 AMT
Ցորենի համաշխարհային շուկայում արձանագրվել է գնաճի միտում, ինչը պայմանավորված է երաշտով: Ինչպես հուլիսի 29-ին ՀՀ կառավարությունում հայտարարեց Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը, հայկական ընկերությունները ևս ակնկալում են ալյուրի գնի աճ: «Այս տարին բերքառատ չէր, ուստի շուկան կորոշի ալյուրի գինը»,-ասել է նա:
Ընդ որում Գերասիմ Ալավերդյանը հավելեց, որ գյուղատնտեսության նախարարությունն ակտիվորեն համագործակցում է Տնտեսական մրցունակության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի հետ, թույլ չտալու համար, որ խախատվեն ազատ մրցակցության կանոնները:
Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ, դա ոչ միայն Հայաստանի խնդիրն է, այլ ողջ աշխարհի: «Ես ծանոթացել եմ ՄԱԿ-ի զեկույցին, որի համաձայն ակնկալվում է ցորենի գնի աճ 40 տոկոսով»,-ասել է նա:

29 Июль 2010 - 09:19 AMT
На мировом рынке зерна зафиксированы тенденции повышения цен, что обусловлено засухой. Как сообщил 29 июля в правительстве РА министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян, среди армянских компаний также наблюдается определенное ожидание в отношении повышения цен на муку. «Этот год был неурожайным, поэтому рынок решает цены на муку», – сказал он.
При этом Герасим Алавердян добавил, что министерство сельского хозяйства активно сотрудничает с Государственной комиссией по защите экономической конкуренции, чтобы не допустить нарушений правил свободной конкуренции.
По его словам, на сегодняшний день это не только проблема Армении, но и всего мира. «у меня под рукой был доклад ООН, согласно которому ожидается повышение цен на зерно на 40%», – сказал он.