29 Հուլիս 2010 - 10:36 AMT
ԵՄ-ն կֆինանսավորի միջուկային անվտանգության գործողությունների ծրագրի երկրորդ մասը, որի ընդհանուր արժեքը 11 մլն եվրո է
Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 29-ի նիստում համաձայնություն է տվել ՀՀ կառավարության և Եվրոպական համայնքների հանձնաժողովի միջև (միջուկային անվտանգության 2009թ. գործողությունների ծրագիր – մաս 2) ֆինանսավորման համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը։ Եվրոպական հանձնաժողովը կֆինանսավորի միջուկային անվտանգության 2009թ. գործողությունների ծրագրի երկրորդ մասը, որի ընդհանուր արժեքը 11.000.000 եվրո է։
Ինչպես ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը, ակնկալվում է, որ ծրագրի իրականացումից հետո Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգությունը բավարար կլինի մինչև դրա փակումը։ Բացի այդ, կմշակվի միջուկային թափոնների կառավարման ռազմավարություն:

Правительство Армении на заседании 29 июля одобрило предложении о заключении финансового соглашения с Комиссией европейских сообществ (второй этап программы действий по ядерной безопасности 2009 г.).
Как сообщила первый заместитель министра экономики Армении Карине Минасян, общая стоимость программы составляет 11 млн. евро. Ожидается, что после реализации программы будет обеспечена должная безопасность деятельности Мецаморской АЭС вплоть до ее закрытия. Помимо этого, будет разработана стратегия по управлению ядерными отходами.