29 Հուլիս 2010 - 11:14 AMT
«Հայաստանում մոտ 200 ռենտգենի սարք կան: Դրանք բոլորն էլ ճառագայթման աղբյուր են հանդիսանում, և դրանց մի մասը վտանգ է ներկայացնում հիվանդանոցների ինչպես ռենտգենոլոգ բժիշկների, այնպես էլ հիվանդների համար»,- հուլիսի 29-ին կայացած մամլո ասուլիսում ասել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր Միջուկային անվտանգության կազմակերպման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի ռենտգենի սարքերի մոտ 10%-ն արդեն հնացել է և փոխարինման կարիք ունեն: «Չնայած բժշկության բնագավառում վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումներին, որոշ բժշկական կենտրոններ դեռևս օգտվում են հնացած տեխնիկայից` վտանգի ենթարկելով աշխատակազմին ու հիվանդներին»,- հաղորդել է Աշոտ Մարտիրոսյանը` ավելացնելով, որ իրենք արդեն կազմել են այդ կենտրոնների ցանկը, և այնտեղ ռենտգենի սարքերը շուտով կփոխարինվեն:

“В Армении есть около 200 рентгеновских аппаратов. Все они являются источниками радиации, и часть из них несет угрозу как врачам-рентгенологам, так и пациентам больниц”,- сказал председатель Государственного комитета по организации ядерной безопасности при Правительстве РА Ашот Мартиросян на пресс-конференции 29 июля.
По его словам, примерно 10% из всех рентгеновских аппаратов Армении уже устарели и нуждаются в замене. “Несмотря на проведенные в последние годы реформы в области медицины, некоторые медицинские центры все еще пользуются устаревшей техникой, подвергая безопасности свой персонал и пациентов”, – сообщил Ашот Мартиросян, добавив, что они уже составили список этих центров, и рентгеновские аппараты там вскоре будут заменены.