Հուլիսի 29-ին Երևանում ակտուարական որակավորման ծրագրի ավարտման կապակցությամբ AED-ն կազմակերպել էր հանդիսավոր արարողություն, որի ընթացքում ավարտական վկայականներ հանձնեցին հիմնական և խորացված դասընթացի առավել հաջողակ շրջանավարտներին: Հանդիսավոր արաղությանը ներկա էին ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն դոկտ. Ջաթինդեր Չիման, ԿԲ-ի փոխնախագահ պրն Վաչե Գաբրիելյանը, Մեծ Բրիտանիայի ակտուարական մասնագիտություն (ՄԲ ԱՄ) ասոցիացիայի միջազգային կրթության հանձնաժողովի նախագահ պրն Քրիս Դայքինը, պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ապահովագրական ոլորտի, այլ շահագրգիռ կազմակերպությունների ղեկավարներներ, ներկայացուցիչներ: Ընդառաջելով Հայաստանի Կենտրոնական բանկին (ԿԲ), Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) ֆինանսական ոլորտի զարգացման ծրագրի (ՖՈԶԾ) միջոցով և համագործակցելով Մեծ Բրիտանիայի ակտուարական մասնագիտություն (ՄԲ ԱՄ) ասոցիացիայի հետ, մշակել և Հայաստանում սկսել է իրականացնել ակտուարական (ապահովագրական վիճակագիրների) որակավորման ծրագիր: Ծրագրի իրականացումը 2009թ. հոկտեմբերին ստանձնել է AED-ի Մարդկային և ինստիտուցիոնալ ներուժի զարգացման ծրագիրը: Վերջինիս նպատակն է պատրաստել ապահովագրության և կենսաթոշակային ոլորտների ակտուարների` օժանդակելով ապահովագրական ընկերություններին ռիսկերի ավելի արդյունավետ կառավարում իրականացնելու գործում: Ակտուարների վկայագրման այս ծրագիրը կազմված է եղել երկու բաղադրիչներից` հիմնական և խորացված, որոնցից յուրաքանչյուրի շրջանակներում կազմակերպվել են մեկ տարի տևողությամբ ուսուցում և որակավորման քննություններ: Ուսումնական դասընթացների մեծ մասը կատարել են Մեծ Բրիտանիայի որակյալ ակտուարները: Ուսուցման ծրագիրը կազմվել էր միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան: Խորացված վերապատրաստման դասընթացին մասնակցելու համար անհրաժեշտ պայմանը դրական արդյունքներով հիմնական դասընթացն ավարտելն էր: Հիմնական դասընթացըմեկնարկելէ 2008թ. մայիսին և ավարտվել 2009թ. փետրվարին: Ծրագրի երկրորդ և խորացված դասընթացի առաջին փուլերը տեղի են ունեցել 2009թ. փետրվարից մինչ 2010թ. հուլիսը:
Հիմնական որակավորմանդասընթացի շրջանավարտները կարող են արտոնագրվել ԿԲ-ի կողմից որպես ապահովագրական ընկերությունների պատասխանատու ակտուարներ: Ծրագիրը միաժամանակ նրանց հնարավորություն է տվել կատարելու ակտուարական այլ աշխատանքներ բանկերում, կենսաթոշակային հիմնադրամներում, պետական և առևտրային կառույցներում:

29 Июль 2010 - 14:23 AMT
29 июля в Ереване состоялась официальная церемония вручения сертификатов актуариев, которые прошли соответствующий курс обучения. Квалификационные сертификаты получили восемь молодых специалистов, еще 15 человек получили сертификаты об окончании первого этапа курсов. Окончившие курсы образовали ассоциацию, которая будет нацелена на развитие этого института в Армении.
«Актуарии будут принимать участие в разработке финансовых программ Армении, а создание ассоциации актуариев позволит институционализировать финансовый сектор страны», – сказала директора представительства USAID в Армении доктора Джатиндер Чима
В свою очередь заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян добавил, что «в Армении залаживаются основы, которые приведут к стабильности расчетов в финансовой системе страны». При этом он добавил, что ЦБ РА заинтересован в продолжительности данной программы и готов содействовать ассоциации актуариев, которая создается в Армении.
«Мы рады тому, что подобная структура создается там, где она не имеет долгую история», – сказал председатель комиссии международного образования Ассоциации профессии актуариев Великобритании Крис Дайкин. По его словам, британский институт актуариев является самым древнейшим: он был создан в 1848 году, и ему уже исполнилось 152 года. Крис Дайкин отметил, что приложит все усилия, чтобы эта структура в Армении развивалась и в будущем стала членом Международной ассоциации актуариев.
Программа подготовки актуариев в Армении реализуется по инициативе центрального банка Армении при содействии агентства международного сотрудничества США (USAID) и при участии Ассоциации профессии актуариев Великобритании. Она состоит из двух этапов: основной семинар по подготовке актуариев стартовала в Армении в мае 2008 года и завершился в феврале 2009 года. А первые этапы второй части (углубленной) прошли с февраля 2009 году по июль 2010 года. Ее реализация была возложена на AED в рамках Программы развития институционального и человеческого потенциала. Обучение было подготовлено на основе международных стандартов, а обязательным условием участия во второй части программы было – положительные результаты по основной части программы. Целью программы подготовки актуариев для банковско-финансовой системы Армении, в том числе страховой и пенсионной сфер, является подготовка специалистов для обеспечения эффективного управления рисками.