30 Հուլիս 2010 - 05:06 AMT
Հայաստանում կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացման շրջանակներում 2014-15թթ. կգործեն կյանքի ապահովագրության 2-3 ընկերություններ, որոնք ներկայացված կլինեն որպես ինստիտուցիոնալ ներդրողներ: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել «ԻՆԳՈ-Արմենիա» ապահովագրական ընկերության գործադիր տնօրեն Լևոն Ալթունյանը: «Ամեն ինչ կախված է բարեփոխումների էությունից. Եթե նրանք ստիպեն բնակչությանը իրենց հայացքը դարձնել դեպի մասնավոր կապիտալ և ապահովագրվել մասնավոր կենսաթոշակային և ապահովագրական ընկերություններում, այսինքն կուտակային ապահովագրություն անցկացնել, ապա այստեղ կաշխատի «պահանջարկը առաջարկ է ծնում» սկզբունքը»,-ասել է նա:
Ընդ որում, նա նշել է, որ ապահովագրության հայկական շուկան կարող է հետաքրքրել այն երկրների ընկերություններին, որոնք ավանդաբար ուժեղ են այդ ոլորտներում` Շվեյցարիայի, Ֆրանսիայի, Ճապոնիայի, սկանդինավյան երկրների: «Այնտեղ բարձր են վճարումները հենց կուտակային ապահովագրությամբ, սակայն թե ով կոնկրետ կհետաքրքվի, դժվարանում եմ ասել, գուցե, մենք»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ ԿԲ վարկային կազմակերպությունների նվազագույն կապիտալի ավելացմանը, ապա այդ կապակցությամբ նա ասել է, որ այսօրվա օրով շուկայում գործում է 8 ընկերություն, իսկ նրա կազմավորումից հետո կպահանջվի առավելագույնը 2-3 ընկերություն: «Մնացած ընկերությունները կաշխատեն շուկայում անկախ կանոնադրական կապիտալի չափից»,-ասել է նա:
Լևոն Ալթունյանը հավելել է, որ եթե շուկա դուրս գան կյանքի ապահովագրման ներդրողները, ապա դա կլինեն ինստիտուցիոնալ ներդրողներ, որոնց «պետք է որ չկանգնեցնի կանոնադրական կապիտալի չափը»:
Փոփոխությունների փաթեթով նախատեսվում է, որ առաջիկա տարիներին ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունների կապիտալը 150 մլն պետք է հասնի 1 մլրդ դրամի:

В рамках реализации пенсионных реформ в Армении к 2014-2015 гг. появятся две-три компании по страхованию жизни, и все они будут представлены в виде институциональных инвесторов. Такое мнение в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net высказал исполнительный директора страховой компании «ИНГО-Армения» Левон Алтунян. «Все зависит от сути реформ: если они подвинут наше население обратить свой взор к частному капиталу и страховаться в частных пенсионных и страх компаниях, то есть производить накопительное страхование, то здесь будет работать принцип – «спрос порождает предложение», – сказал он.
При этом он отметил, что армянским рынком страхования жизни могут заинтересовать компании тех стран, которые традиционно сильны в этих областях – Швейцария, Франция Япония, скандинавские страны. «Там высокий уровень премий именно по накопительному страхованию, но кто проявит интерес – я затрудняюсь сказать, возможно даже и мы», – добавил он.
Что же касается проекта Центрального банка Армении по увеличению минимального размера капитала кредитных организаций, то в связи с этим он сказал, что на сегодняшний день на рынке действует 8 компаний, а после его утверждения уйдут максимум 2-3 компании. «Оставшиеся компании будут работать на рынке вне зависимости от величины уставного капитала», – отметил он.
Левон Алтунян добавил, что если же на рынок будут входить иностранные инвесторы по страхованию жизни, то это будут институциональные инвесторы, которых «по большой сути, не должна будут остановить величина уставного капитала».
Пакет изменений предусматривает увеличение в ближайшие годы размера капитала универсальных кредитных организаций (УКО) с 150 млн. до 1 млрд. драмов.