Մինչև տարվա վերջ ցանցը կծածկի Հայաստանի 29 քաղաքներ: «ՋիԷնՍի-Ալֆա»-ն Հայաստանի ինտերնետի երրորդ օպերատորն է: Այն հիմնադրվել է 2007 թ. և հիմնականում զբաղվում է հեռահաղորդակցության գլխավոր ցանցերի շինարարությամբ ու շահագործմամբ, ինչպես նաև ծառայություններ է մատուցում տրանսպորտային ցանցին:
Մինչդեռ, այսուհետ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի «ՄՏՍ կոնեկտ անսահմանափակ» փաթեթի բաժանորդները, օգտվելով անսահմանափակ ինտերնետից, կստանան ամսական 5 ԳԲ գերարագ ինտերնետ նախկին 1 ԳԲ-ի փոխարեն: Այսինքն, բաժանորդները շարունակում են վճարել միևնույն ամսավճարը (8800 դրամ), սակայն տրամադրվող գերարագ ինտերնետի ծավալը հնգապատկվում է: Ինչպես միշտ, 1 տարով բաժանորդագրվելու դեպքում «ՄՏՍ կոնեկտ՚» մոդեմը տրամադրվում է անվճար, ասվում է ընկերության մամլո հաղորդագրության մեջ:
«Բջջային ՀեռաՀամակարգեր» ԲԲԸ դուստր ձեռնարկության` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդների թիվը 2010 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ հասել է 2,1 միլիոնի: Ինչպես PanARMENIAN.Net -ին հաղորդել են ընկերության մամլո ծառայությունից, ՎիվաՍել-ՄՏՍ բաժանորդային բազայի աճն անցյալ տարվա համեմատ կազմել է 3,9%: Այդ միջոցին, ՄՏՍ ընկերության բաժանորդների կոնսոլիդացված քանակը 2010 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է 98,8 մլն հոգի: «Բջջային ՀեռաՀամակարգեր» ԲԸ-ն (NYSE : MBT) Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների բջջային կապի խոշորագույն օպերատորն է: Դուստր ձեռնարկությունների հետ միասին կազմակերպությունը սպասարկում է ավելի, քան 97.76 միլիոն բաժանորդի: Ռուսաստանի 82 տարածաշրջանների բնակչությունը, ինչպես նաև Հայաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Ուզբեկստանի և Թուրքմենստանի բնակչությունը, որտեղ ՄՏՍ-ը և իր դուստր ձեռնարկություններն ունեն լիցենզիա GSM ստանդարտներին համապատասխան ծառայություններ մատուցելու համար, կազմում է ավելի քան 230 միլիոն մարդ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հաշիվները կարելի է լիցքավորել` ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Գերմանիայում և Իսպանիայում տեղակայված ezetop համակարգի տերմինալների, ինչպես նաև www.ezetop.com կայքի միջոցով: ՎիվաՍել-ՄՏՍ և ezetop ընկերությունները հայտարարում են միջազգային լիցքավորման նոր ծառայության գործարկման մասին, որի շնորհիվ, արտասահմանից հնարավորություն է ընձեռվում վերալիցքավորելու Հայաստանում գտնվող մտերիմների ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կանխավճարային քարտերը:
Նոր ծառայությունն առաջարկվում է Իռլանդիայում գործող ezetop ընկերության հետ համատեղ: Այն արտասահմանում գտնվողներին հնարավորություն է ընձեռում աջակցելու հայրենիքում ապրող իրենց ընտանիքներին և ընկերներին` անմիջապես լիցքավորելով նրանց կանխավճարային հաշիվները` որոշակի խոսելաժամանակով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի վերալիցքավորման համակարգը հասու կլինի ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Գերմանիայում, Իսպանիայում և բազմաթիվ այլ երկրներում, ուր կտեսնեք ezetop ընկերության լոգոտիպը, ինչպես նաև աշխարհի ցանկացած կետում գտվելիս` www.ezetop.com կայքի միջոցով:
Հուլիսի 21-ին Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի թիվ 1 միջն. դպրոցում բացվեց «Այբ» կրթական հիմնադրամի «ԱյբԼաբ» ծրագրի շրջանակներում գործարկվող ինֆորմատիկա առարկայի ուսումնական լաբորատորիան: Ինֆորմատիկայի այս լաբորատորիան համալրված է տասը համակարգիչներով և նախատեսված է մինչև 20 աշակերտ ունեցող դասարանների հետ տեսական ու գործնական պարապմունքներ կազմակերպելու համար: Այն ծառայելու է ինչպես դպրոցական ծրագրերի, այնպես էլ արտադասարանային և խորացված պարապմունքների, համակարգչային ուղեկցում պահանջող այլ առարկաների ուսումնական նպատակների համար: Այս լաբորատորիան մտնում է բոլոր «ԱյբԼաբ»-երը միավորող միասնական ցանցի մեջ` ապահովելով փորձի փոխանակումը, ռեսուրսների համատեղ օգտագործումը, կառավարման ընդհանուր տեխնոլոգիաների կիրառումը և այլն:
Ինֆորմատիկայի «ԱյբԼաբ»-ը հովանավորել է «Այբ» կրթական ակումբի հիմնադիր անդամ, հայտնի ֆինանսիստ Արթուր Բերդը (Ֆրանսիա / ԱՄՆ), որը հատուկ ժամանել է Հայաստան` ներկա գտնվելու «ԱյբԼաբ»-ի բացմանը: Բացմանը ներկա կլինեն նաև «Այբ» կրթական հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Սահակյանը, Տավուշի մարզպետարանի կրթության վարչության պետ Աշոտ Փաշինյանը, դպրոցի ուսուցիչներ, աշակերտներ, ծնողներ: Ակնկալվում է նաև Բերդի քաղաքապետի ներկայությունը: «Այբ» կրթական հիմնադրամը, ի թիվս Հայաստանի կրթական համակարգի զարգացմանն ու կատարելագործմանն ուղղված այլ ծրագրերի, նախագծում և դպրոցներում տեղադրում է արդիական ուսումնական լաբորատորիաներ: Սրանք ամբողջական լաբորատոր համալիրներ են` իրենց ուրույն տարածքային լուծումներով, կահավորանքի ու սարքավորումների համալրվածությամբ, հաղորդակցության և անվտանգության համակարգերով: Առաջին «ԱյբԼաբ»-երը` քիմիա և ֆիզիկա առարկաներից, ստեղծվել են Երևանի Ա. Շահինյանի անվ. ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում: Ընթացքի մեջ են Երևանի և մարզերի մի շարք դպրոցներում տարբեր առարկաների ուսումնական «ԱյբԼաբ»-երի գործարկման ծրագրերը:

Из этих центров GNC Alfa предоставляет услуги IP-транзита, интернет доступности, передачи данных, а также виртуальных частных сетей (VPN) и другие услуги операторам электронных коммуникаций, компаниям по предоставлению услуг и корпоративных клиентов. K концу года сеть оператора покроет 29 городов Армении. Компания GNC Alfa – третий оператор оптового Интернета в Армении – основана в 2007 году. Основными направлениями ее деятельности является строительство и эксплуатация магистральных телекоммуникационных сетей и оказание услуг транспортной сети. Между тем, компания VivaCell-МТС увеличила в пять раз объем высокоскоростного Интернета для абонентов тарифного плана «МТС коннект безлимитный». Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе VivaCell-МТС, абоненты получат 5 Гб высокоскоростного Интернета, вместо прежнего 1 Гб за ту же ежемесячную плату 8800 драмов. При годичном подключении к тарифному плану, модем «МТС коннект» предоставляется бесплатно.
Число абонентов VivaCell-MTC, дочерней компании ОАО «Мобильные ТелеСистемы», по данным на 30 июня 2010 года достигло 2,1 млн. человек. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе компании, рост абонентской базы VivaCell-MTC по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 3,9%.
Между тем, консолидированное число абонентов компании МТС, по состоянию на 30 июня 2010 года составило 98,8 млн пользователей. АО «Мобильные ТелеСистемы» (NYSE: MBT) – крупнейший оператор мобильной связи в России и странах СНГ. Вместе со своими дочерними предприятиями компания обслуживает более 97.7 млн абонентов. Население регионов России, а также Армении, Беларуси, Украины, Узбекистана и Туркменистана, где МТС и ее дочерние предприятия имеют лицензии на оказание услуг в стандарте GSM, составляет более 230 млн человек. Также VivaCell-MTC совместно с международной системой Ezetop на этой неделе объявила о новой возможности пополнить счет предоплатных абонентов VivaCell в Армении из за рубежа. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе VivaCell-MTC , эта система доступна в США, Канаде , Германии, Испании, а также во многих других странах, где действует система Ezetop. Пополнить счет можно посредством терминалов системы, а также посредством Интернет-страницы www.ezetop.com.
Учебная лаборатория по предмету “Информатика” открылась в рамках программы “АйбЛаб” 21 июля в средней школе #1 города Берд (Тавушская область). Кабинет оснащен 10 компьютерами и предназначен для теоретических и практических занятий до 20 учеников. Лаборатория подключена к единой сети “АйбЛаб”, обеспечивающей обмен опытом, совместное использование ограниченных ресурсов, пользование общими технологиями управления и пр. Спонсором лаборатории является один из учредителей образовательного клуба “Айб” известный финансист Артур Берд (Франция/США), который примет участие в торжественной церемонии открытия кабинета.
«АйбЛаб» – это целостный лабораторный комплекс со своими решениями пространства, меблировки и оборудования, системами безопасности и коммуникаций. «АйбЛаб»-ы по физике и химии уже функционируют в Физико-математической специальной школе им. А. Шагиняна в Ереване. На данный момент «Айб» создает «АйбЛаб»-ы по физике и химии в ереванской средней школе имени А. Чехова, а также лаборатории по различным предметам в других школах Еревана и регионов.