3 Օգոստոս 2010 - 08:37 AMT
Հայաստանի բանկային համակարգի կողմից ռեզիդենտներին հատկացված վարկերի, ավանդների, ֆակտորինգի և լիզինգի ծավալը ընթացիկ տարվա հունիսի վերջում կազմել է 800,7 մլրդ դրամ, ինչը 1.3 տոկոսով գերազանցում է 2010 թվականի առաջին եռամսյակի ցուցանիշները: Այս մասին ասվում է 2010թ. երկրորդ եռամսյակում հայկական առևտրային բանկերի գործունեության մասին Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ամփոփագրում:
Ընդ որում, վարկերի, ավանդների, ֆակտորինգի և լիզինգի ամենամեծ ծավալը գրանցվել է առևտրի ոլորտում` 164,7 մլրդ դրամ (աճը 2,3 տոկոս), այդ ոլորտին հաջորդում է արդյունաբերությունը` 152,1 մլրդ դրամ (-1,8 տոկոս), սպառողական վարկավորումը` 143,8 մլրդ դրամ (0,8 տոկոս), հիփոթեկային վարկավորումը` 83,5 մլրդ դրամ (-1,9 տոկոս), շինարարությունը` 58.8 մլրդ դրամ (2,3) տոկոս, գյուղատնտեսություն` 48,7 մլրդ դրամ (1,3 տոկոս), ֆինանսական հատված` 45,1 մլրդ դրամ (-4,9 տոկոս) և տրանսպորտի ու կապի ոլորտը` 22,2 տոկոս (24,4 տոկոս աճ): Մյուս ոլորտներում աճը կազմել է 6,1 տոկոս (81,8 մլրդ դրամ):

3 Август 2010 - 08:37 AMT
Объем выданных банковской системой Армении резидентам кредитов, депозитов, факторинга и лизинга на конец июня текущего года составил 800,7 млрд. драмов, что на 1,3% превышает показатели первого квартала 2010 года. Об этом сообщается в кратком обзоре Центрального банка Армении о деятельности армянских комбанков за второй квартал 2010 года.
При этом самый большой объем выданных кредитов, депозитов, факторинга и лизинга пришлось на сферу торговли – 164,7 млрд. драмов (рост на 2,3%), далее следуют сфера промышленности – 152,1 млрд. драмов (-1,8%), потребительское кредитование – 143,8 млрд. драмов (0,8%), ипотечное кредитование – 83,5 млрд. драмов (-1,9%), строительство – 58,8 млрд. драмов (2,3%), сельское хозяйство – 48,7 млрд. драмов (1,3%), финансовый сектор – 45,1 млрд. драмов (-4,9%) и сфера транспорта и связи – 22,2 млрд. драмов (рост на 24,4%). В остальных сферах рост составил 6,1% (81,8 млрд. драмов).