3 Օգոստոս 2010 - 10:00 AMT
Ընթացիկ տարվա հուլիսին Հայաստանը դարձավ Ստանդարտացման միջազգային կազմակերպության (ISO) խորհրդի անդամ: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի Ստանդարտացման միջազգային կազմակերպության տնօրեն Ենոք Ազարյանը: Ըստ նրա, շուրջ 50 երկրներ քվեարկեցին ISO-ին Հայաստանի անդամակցության օգտին: «Ստանդարտացման ընդհանուր մեթոդաբանաության օգնությամբ հայ գործարարները որևէ խնդիր չեն ունենա իրենց ապրանքի արտահանման գործում: ISO-ի անդամ բոլոր 162 երկրներում ատևտրի ու ապրանքաշրջանառության հետ կապված բոլոր հարցերը կլուծվեն ընդհանուր ստանդարտացման շնորհիվ»,-ասել է նա:
Ինստիտուտի տնօրենը հայտնել է, որ ստանդարտացումը տեղի է ունենում կամավոր հիմունքներով արտադրողի ցանկությամբ, սակայն առանց ստանդարտացման ընկերությունը չի կարողանա դուրս գալ եվրոպական շուկա:
Ստանդարտացման կանոնների խախտման դեպքում նախատեսված են 100-300 հազար դրամի հասնող տուգանքներ: Սննդամթերքի չափանիշներին համապատասխանության ստուգումներ իրականացնում է գյուղատնտեսության նախարարությունը, իսկ ոչ պարենային արտադրանքինը` սպառողների իրավունքների պաշտպանության ծառայությունը:
Ըստ Ենոք Ազարյանի, տարեկան շուրջ 20 հազար մարդ է դիմում ստանդարտացման համար: Հավաստագրի արժեքը 1,5-3,5 մլն դրամ է, կախված գործունեության տեսակից ու ծավալից: Հավաստագիրը ուժի մեջ է 3 տարի:
Բացի այդ, Ենոք Ազարյանն ասել է, որ հուլիսի 27-ին Թբիլիսիի Ստանդարտների ազգային ինստիտուտում Հայաստանն արժանացավ ISO-ի հատուկ մրցանակի:
ISO-ն ստեղծվել է 1956 թվականին ստանդարտացման 25 ազգային կազմակերպությունների կողմից: Այս պահի դրությամբ ISO-ի անդամ է 162 պետություն, նրանցից 105-ը կազմակերպության լիիրավ անդամ է: Հայաստանն անդամակցում է ISO-ին 1997 թվականից:

3 Август 2010 - 10:00 AMT
В июле текущего года Армения стала членом совета Международной организации по стандартизации (International Organization for Standardization, ISO). Об этом сообщил директор Национального института стандартов Армении Енок Азарян. По его словам более 50 стран проголосовали за вхождение Армении в совет ISO. “С помощью общей методологии стандартизации армянские предприниматели не будут иметь каких-либо проблем с экспортом своей продукции. Все вопросы, связанные с торговлей и товарооборотом в 162-х странах включенных в состав ISO будут решены при помощи общей стандартизации”, – сказал он.
Директор института сообщил, что стандартизация происходит на добровольной основе по желанию производителя, но без стандартизации компания не сможет выйти на европейский рынок.
При нарушении правил стандартизации и соответствия предусмотрены штрафы от 100 тыс. до 300 тыс. драмов. Проверки соответствия продуктов продовольствия стандартам осуществляет министерство сельского хозяйства, а непродовольственной продукции – служба по защите прав потребителей.
По словам Енока Азаряна за год порядка 20 тыс. человек обращаются за стандартизацией. Стоимость сертификата в зависимости от вида и объемов деятельности стоит 1,5-3,5 млн. драмов. Сертификат выдается на 3 года.
Кроме того, Енок Азарян сообщил, что 27 июля в Тбилиси Национальный институт стандартов Армении был удостоен специального приза ISO.
ISO создана в 1946 году двадцатью пятью национальными организациями по стандартизации. На данный момент членами ISO являются 162 государства, из них 105 являются полноправными членами организации. Армения стала членом ISO в 1997 году.