3 Օգոստոս 2010 - 14:17 AMT
Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստները 2010 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին կրճատվել են 11.2%-ով
Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստները 2010 թվականի առաջին կիսամյակում կրճատվել են $223.4 մլն-ով կամ 11.2%-ով և կազմել $1780 մլն: Ինչպես հաղորդվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ամենամսյա տեղեկատուի մեջ, դրա հետ մեկտեղ այդ ընթացքում երկրի արտաքին ակտիվները կազմել են $1736.5 մլն` 2009 թվականի դեկտեմբերի համեմատ կրճատվելով $142.23 մլն-ով կամ 7.6%-ով:
Բացի դրանից, Արժույթի միջազգային հիմնադրամում փոխառության հատուկ իրավունքների (SDR) բաժինը 2010 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին կրճատվել է 65.1%-ով և կազմել $43.5 մլն:

Валовые международные резервы Армении за первое полугодие 2010 года сократились на $223,4 млн. или на 11,2%, и составили $1780 млн. Как сообщается в ежемесячном справочнике Центрального банка Армении, при этом в отчетном периоде внешние активы (в конвертируемой валюте) составили $1736,5 млн., сократившись по сравнению с декабрем 2009 года на $142,23 млн. или на 7,6%.
Кроме того, доля специальных прав заимствования (SDR) в Международном валютном фонде за январь-июнь 2010 года сократилась на 65,1% и составила $43,5 млн.