ՀՀ կառավարությունը օգոստոսի 5-ին տեղի ունեցած նիստի ժամանակ որոշել է վերաբաշխում կատարել 2010թ. պետբյուջեում: Փոփոխություններ կատարելով իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկում, Սյունիքի մարզպետարանին հատկացրել է 32,3 դրամ` Հալիձոր և Շինուհայր համայնքներին տրամադրելու նպատակով։
ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը հաղորդում է, որ այդ գումարով բարեկարգվելու են Հալիձոր և Շինուհայր գյուղերը, որոնց սոցիալական կյանքը զգալիորեն կբարելավվի։ Աշխատանքը նախատեսված է Տաթևի ճոպանուղու կառուցման և բացման միջոցառումների շրջանակում։
Մեկ այլ որոշմամբ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը հատկացվել է 65,5 հազար դրամ` Տաթևի վանական համալիրի և Տաթև-Հալիձոր ճոպանուղու բացման արարողությունը ներկայացնող տեսահոլովակների պատրաստման և Եվրանյուզ հեռուստաալիքով հեռարձակելու, 27,7 հազար դրամ` Հայաստանում «Նեշնըլ Ջեոգրաֆիք Թրևլեր» ամսագրի տարածաշրջանային ներկայացուցիչների «Ճամփորդություն առանց սահմանի» գիտաժողովի կազմակերպման նպատակով։

На заседании 5 августа правительство Армении приняло решение о перераспределении средств бюджета 2010 года, внеся изменения в принятом ранее решении о выделении средств облостному управлению Сюника в размере 32,3 млн. драмов на обустройство общин Алидзор и Шинуайр. Как сообщает пресс-служба правительства, работы предусмотрены в рамках строительства канатной дороги в Татеве и ее открытия.
Кроме того, согласно другому решению правительства, министерству экономики Армении было выделено 65,5 млн. драмов на подготовку рекламного ролика по каналу Euronews о церемонии открытия канатной дороги и манастырского комплекса Татев.
При этом еще 27,7 млн. драмов будут предоставлены армянской редакции «National Geographic Traveler» для организации научного форума «Путешествие без границ».