Oգոստոսի 6-ին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունում կայացած պաշտոնական արարողությանը, Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը, և ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջաթինդեր Չիման կնքեցին եկու Օժանդակության համաձայնագիր, որոնց շրջանակներում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն 2010-2013 թվականների ընթացքում Հայաստանի կառավարությանը կտրամադրի մոտավոր արժեքով մինչև 50 միլիոն ԱՄՆ դոլար` ուղված երկրի տնտեսական զարգացմանը, ինչպես նաև առողջապահական և սոցիալական բարեփոխումներին: Ստորագրման արարողությանը ներկա էին նաև Հայաստանի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և ԱՄՆ դեսպանության ներկայացուցիչներ:
Ինչպես ասվում է ԱՄՆ ՄԶԳ- մամլո հաղորդագրության մեջ, տնտեսական զարգացման օժանդակության համաձայնագրի շրջանակներում ԱՄՆ ՄԶԳ -ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող մինչև 30 մլն. դոլարի ֆինանսավորումը կնպաստի ավելի մրցունակ և բազմազանեցված մասնավոր հատվածի զարգացմանը: Ծրագիրը կբարձրացնի փոքր և միջին ձեռնարկությունների մրցունակությունը երկրի զարգացման համար հեռանկարային ոլորտներում: Աջակցության նպատակային ոլորտները կլինեն նորարարական տեխնոլոգիաները, իրավական և կանոնակարգիչ դաշտի, ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիության բարելավումը, աշխատանքային շուկայի զարգացումը, ինչպես նաև մասնավոր և հանրային հատվածների համագործակցությունը: Ի լրումն այդ ամենին, կբարելավվեն նաև երկրի կարևորագույն ենթակառուցվածքների` էներգետիկայի, ջրի և հեռահաղորդակցության քաղաքականության և կառավարման գործառույթները:
Առողջապահական և սոցիալական բարեփոխումների Օժանդակության համաձայնագրի շրջանակներում ԱՄՆ ՄԶԳ -ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող մինչև 20 մլն. դոլարի ֆինանսավորումը կշարունակի օժանդակել ՀՀ Կառավարությանը առողջապահական և սոցիալական ծառայությունների արդյունավետության բարելավման հարցում: Աշխատանքներն ուղղված կլինեն Հայաստանի քաղաքացիների առողջության բարելավմանը, առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում պետական հատկացումների ավելացմանը, ինչպես նաև առողջապահական և սոցիալական ապահովության ծառայությունների որակի բարելավմանը: Ի հավելումն վերը նշվածի, ծրագիրը կխթանի ՀՀ քաղաքացիների մասնակցությունը առողջապահական և սոցիալական ապահովության ծառայությունների բարելավման գործում և կկարգավորի ծառայությունների մատուցման աշխատանքը:
«Երկու համաձայնագրերը, որոնք մենք այսօր ստորագրում ենք, ազդարարում են մեր փոխադարձ շահագրգռվածությունն ու պատրաստակամությունը խթանել Հայաստանի տնտեսական զարգացումը և տրամադրել համապատասխան առողջապահական և սոցիալական ծառայություններ երկրի ամբողջ բնակչությանը: Սա հիրավի կարևոր քայլ է ավելի թափանցիկ դարձնելու մեր երկրների կառավարությունների միջև համագործակցությունը, և մեծացնելու կողմերի ներգրավվածությունն ու քաղաքացիների մասնակցությունը»,- նշեց դոկտոր Չիման:

В министерстве экономики Армении состоялась официальная церемония подписания двух договоров содействия, в рамках которых Агентство США по международному развитию (USAID) в 2010-2013 годах предоставит правительству Армении порядка $50 млн. на развитие экономики, а также на здравоохранительные и социальные реформы.
Договоры подписали министр экономики Армении Нерсес Ерицян, посол США в Армении Мари Йованович и директора Армянского офиса USAID Джатиндер Чима.
Финансирование USAID в размере $30 млн. в рамках договора содействия развитию экономики будет способствовать развитию более конкурентоспособного частного сектора. Программа поднимет конкурентоспособность малого и среднего бизнеса в перспективных сферах экономики страны. Целевыми сферами содействия являются – сфера инновационных технологий, увеличение доступности финансовых ресурсов, развитие рынка труда и т.д.
Кроме того, в рамках договора содействия развитию экономики USAID предоставит порядка $20 млн. на повышение эффективности социальных услуг и здравоохранения правительства РА.
“Договоры, которые мы сегодня подписали, говорят о нашей взаимной заинтересованности и готовности содействию развития экономики Армении и предоставлении соответствующих здравоохранительных и социальных услуг всему населению страны. Это важный шаг для более прозрачного сотрудничества между правительствами наших стран, увеличения вовлеченности сторон и участия граждан”, – отметила доктор Чима.
В свою очередь, министр экономики Армении отметил, что в сотрудничестве Армении и США открываются новые горизонты, и оно становится более масштабным и эффективным. “Правительство Армении высоко оценивает содействие США в развитии нашей страны, которое, как правило, направлено на реформы сфер, имеющих социальное значение”,- добавил Нерсес Ерицян.