6 Օգոստոս 2010 - 09:26 AMT
Երևանում տեղի է ունեցել dasaran.am կայքի շնորհանդեսը, որի աշխատանքն ուղղված է լինելու ուսուցչի, աշակերտի ու ծնողների միջև շփումների դյուրացմանը: Նոր կայքի առաքելությունն է նպաստել կրթության մակարդակի բարձրացմանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով:
Կայքի շնորհանդեսին ներկա էր ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, որը ողջունեց մասնավոր խմբի այս նախաձեռնությունը: «Մենք մեծապես կարևորում ենք երկրում կրթության որակի բարելավմանն ուղղված հասարակական նախաձեռնությունները, ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրումը կրթության համակարգում»,-ասել է նախարարը: Նա ընդգծել է, որ ՀՀ կրթության նախարարությունն առաջիկայում կառաջարկի դպրոցներին օգտվել այս կայքից, որի կիրառումը թույլ կտա ծնողներին օնլայն ռեժիմով ծանոթանալ իրենց երեխաների գնահատականներին ու առաջադիմությանը: «Կայքը նաև թույլ կտա բացառել այն դեպքերը, երբ ուսուցիչը կարող է օբյեկտիվ չգնահատել երեխային կիսամյակի վերջում: Այդ համակարգը կծառայի բոլոր շահագրգիռ կողմերի` ուսուցիչների, աշակերտների ու նրանց ծնողների շահերին»,-հավելել է Արմեն Աշոտյանը:
Նա հայտնեց նաև, որ այս ռեսուրսի կիրառման արդյունավետությունն ակնհայտ կլինի արդեն 2012թ., երբ հանրապետության բոլոր դպրոցները կմիանան ինտերնետին: «Վստահ եմ, որ 1-2 տարուց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը մեր դպրոցներում արտառոց չի լինի, այլ կդառնա ուսումնական հաստատությունների գործունեության անբաժան մասը»,-ասել է նախարարը:
Dasaran.am կայքը փորձնական գործարկում է անցել երկրի երկու դպրոցներում և հասցրել է դուր գալ աշակերտներին:

В Ереване состоялась презентация сайта dasaran.am, работа которого будет направлена на облегчение контакта между учителем, учеником и родителями. Миссия нового сайта – способствовать повышению уровня образования посредством внедрения информационных технологий.
На презентации сайта присутствовал министр образования и науки Армении Армен Ашотян, который поприветствовал данную инициативу частной группы. “Мы придаем больше значение общественным инициативам, направленным на улучшение качества образования в нашей стране, а также внедрению информационных технологий в систему образования”,- сказал министр. Он подчеркнул, что министерство образования РА в ближайшем будущем предложит школам республики использовать данный сайт, применение которого позволит родителям ознакомиться с оценками и успеваемостью своих детей в режиме онлайн. Кроме того, как отметил Армен Ашотян, благодаря новому интернет ресурсу министерство сможет непосредственно следить за успеваемостью школьников. “Сайт также поможет исключить случаи, когда учителя в конце семестра желают необъективного оценивать работу учеников. Эта система послужит интересам всех заинтересованных сторон – как учителей, так и учеников и их родителей”,- добавил Армен Ашотян.
Он также сообщил, что эффективность использования данного ресурса будет очевидна уже в 2012 году, когда все школы республики будут подключены к интернету. “Уверен, что через 1-2 года применение в наших школах информационных технологий не будет феноменом, а станет неотъемлемой частью каждодневной деятельности учебных заведений”,- сказал министр.
Сайт dasaran.am уже начал работу в двух школах страны в пилотном режиме и успел понравиться ученикам.