6 Օգոստոս 2010 - 14:27 AMT
2010 թվականի հունվարից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ՖՆ տրամադրել է աուդիտորական ծառայությունների իրականացման 12 արտոնագիր
2010 թվականի հունվարից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը տրամադրել է աուդիտորական ծառայությունների իրականացման 12 արտոնագիր: Նույն ժամանակահատվածում դադարեցվել է աուդիտորական ծառայությունների իրականացման 3 և կասեցվել 2 արտոնագրի գործողություն, ևս 3 արտոնագրի գործողություն հանվել է կասեցումից:
Ընթացիկ տարվա յոթ ամիսներին օրենքով սահմանված կարգի համաձայն, այս ոլորտից գանձվել է 6 մլն 472 500 դրամ պետական տուրք, որից 6 մլն 272 500 դրամը` աուդիտորական կազմակերպություններից, իսկ 200 000 դրամը` անհատ աուդիտորներից: Աուդիտ իրականացնող անձանցից գանձվել է նաև տուգանք 1 մլն 610 000 դրամի չափով:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օգոստոսի 1-ի դրությամբ արտոնագրված են 36 աուդիտորական կազմակերպություն և 7 անհատ աուդիտոր: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

6 Август 2010 - 14:27 AMT
За январь-июль 2010 года Министерством финансов Армении было выдано 12 лицензий на осуществление аудиторской деятельности. За аналогичный период была прекращена деятельность трех лицензий и приостановлена деятельность двух лицензий по предоставлению аудиторских услуг, еще три лицензии были восстановлены, сообщает пресс-служба министерства.
За отчетный период лица, осуществляющие аудит были оштрафованы на 1,6 млн. драмов. В период с 1-ого января по 31 июля 2010 года в установленном законом порядке в госбюджет из этой сферы поступило пошлин на общую сумму в 6,5 млн. драмов, из которых 6,3 млн. драмов приходится на долю аудиторских организаций, а 200 тыс. драмов – на долю частных аудиторов.
По состоянию на 1-ое августа 2010 года на территории Армении лицензии имеют 36 аудиторских компаний и 7 частных аудиторов.