7 Օգոստոս 2010 - 11:26 AMT
Միջազգային փորձագետները գտնում են, որ Հայաստանն ունի զբոսաշրջության հզոր ներուժ, սակայն այդ գաղտնիքը բացահայտելու համար պետք է երկրի զբոսաշրջությունը բազմազան դարձնել և բարձրացնել մատուցվող ծառայությունների մակարդակը: Զբոսաշրջության բնագավառում հայկական փորձի և մեթոդների ու համաշխարհային փորձի միջև մեծ ճեղք կա, որը վերջին տարիներին ջանում է կրճատել երկրի կառավարությունը:
Հայաստանի ամենամասշտաբային նախագիծը Տաթևի վանքային համալիրի վերակառուցումն ու դեպի վանքը տանող` աշխարհում ամենաերկար ճոպանուղու կառուցումն է: «Տաթևի վերածնունդը» ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում տարածաշրջանային տուրիզմի զարգացմանը: Նախագծի արժեքը կազմում է $45 մլն, որից $20 մլն-ը հատկացրել են բարերարները` ի դեմս Ռուբեն և Վերոնիկա Վարդանյանների: Իսկ մնացած մասի ներգրացման համար համապատասխան բիզնես-ծրագիր կմշակվի:
Պետությունը ևս մասնակցում է «Տաթևի վերածնունդը» ծրագրին և իր միջոցներով վերակառուցելու է գլխավոր մայրուղուց մինչև ճոպանուղու կայարան` ընդհուպ մինչև Տաթևի վանք տանող ճանապարհը:
Բացի դրանից, Սյունիքի մարզպետարանին հատկացրել է 32,3 դրամ` Հալիձոր և Շինուհայր համայնքներին տրամադրելու նպատակով: Մեկ այլ որոշմամբ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը հատկացվել է 65,5 հազար դրամ` Տաթևի վանական համալիրի և Տաթև-Հալիձոր ճոպանուղու բացման արարողությունը ներկայացնող տեսահոլովակների պատրաստման և Եվրանյուզ հեռուստաալիքով հեռարձակելու, 27,7 հազար դրամ` Հայաստանում «Նեշնըլ Ջեոգրաֆիք Թրևլեր» ամսագրի տարածաշրջանային ներկայացուցիչների «Ճամփորդություն առանց սահմանի» գիտաժողովի կազմակերպման նպատակով:
Ճոպանուղու կառուցման աշխատանքները կավարտվեն հոկտեմբերի 16-ին, իսկ Տաթևի վանքային համալիրի վերակառուցումը կմեկնարկի 2011 թվականին: Վանքին կից կա նաև խնոցի, որը շահագործման կհանձնվի և տուրիստների ուշադրությանը կներկայացվի ճոպանուղու բացման օրը:
Ճոպանուղու երկարությունը 5, 7 կմ է, իսկ ամենաբարձր կետը` 330 մ է: Ճոպանուղիով միաժամանկ կերթևեկի 2 վագոն, յուրաքանչյուրը 25 մարդ տարողությամբ: Վագոնները կհասցնեն ուղևորներին մինչև Տաթևի վանք 11 րոպե 25 վայրկյանում: Ճոպանուղին կարող է ապահովել 5 ուղևորություն հաճախականությունը, սակայն այն կաշխատի օրը երկու անգամ կամ ըստ պահանջարկի:
Ճոպանուղու գործարկման ու անվտանգության ապահովման փորձարկման համար կհրավիրվի հատուկ հանձնաժողով Եվրոպայից, որն իր եզրակացությունը կտա միջազգային չափանիշներին ճոպանուղու համապատասխանության վերաբերյալ:
Հայաստանի կառավարությունը երկրում տուրիզմի զարգացման հայեցակարգի շրջանակներում երեք տարով երկարացրել է «Աղթամար» ընկերության հանդեպ կիրառված «ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ռեժիմի ժամկետը: Ընկերությունը ապրանք է ներմուծում Սևանա լճի թերակղզում ճոպանուղու կառուցման և շահագործման նպատակով, որի բացումը մոտ 100 նոր աշխատատեղ կապահովի:
Բացի դրանից, Հայաստանի Վայոց Ձորի մարզում ծրագրվում է մասնագիտացված ագրոզբոսաշրջային համալիր կառուցել, ինչն ուղղված է Վայք քաղաքում տուրիզմի զարգացմանը, տեղի բնակչության զբաղվածության ապահովմանը, ինչպես նաև գյուղատնտեսական տեղական արտադրանքի իրացմանը: Համալիրի տարածքի ընտրության հարցում հաշվի են առել քաղաքին մոտ լինելու, գյուղացիական տնտեսությունների ապրանքների վաճառքի համար բարենպաստ պայմանների առկայության, տեղի բնակչությանը սպասարկման աշխատանքներում հնարավորինս ներգրավելու հանգամանքները: Նախատեսված է համալիրը կառուցել էկոլոգիապես մաքուր նյութերով, իսկ շահագործումն ապահովել արևային էներգիայով:
Նոր օրինագծի մշակումն ու տուրիստական օբյեկտների կառուցման բազմաթիվ նախագծերը կհանգեցնեն Հայաստանի տուրիստական ծառայությունների որակի բարձրացմանն ու Հայաստանի` որպես տուրիստական երկրի իմիջի բարձրացմանը:
ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, 2010թ. հունվար-հունիսին հանրապետություն են ժամանել 230154 զբոսաշրջիկներ` 2009թ. նույն ժամանակաշրջանի 206994 զբոսաշրջիկների դիմաց:

7 Август 2010 - 11:26 AMT
Международные эксперты считают, что у Армении есть огромный туристический потенциал, но для ее развития нужно разнообразить туристический сектор страны и поднять уровень предоставляемых услуг. Между армянским и мировым опытом, и методами деятельности в сфере туризма есть большой разрыв, который в течение последних лет старается сократить правительство страны.
Самым масштабным туристическим проектом Армении является реконструкция монастырского комплекса Татев (IX) и строительство самой длинной в мире канатной дороги, ведущей к этому монастырю. Программа “Возрождение Татева”, направленна на развитие регионального туризма в Армении. Стоимость проекта составляет $45 млн., из которых $20 млн. предоставили меценаты в лице фонда Рубена и Вероники Вартанян. А для привлечения остальной части, будет разработана соответствующая бизнес-программа.
Государство также принимает участие в проекте “Возрождение Татева” и на свои средства отремонтирует дорогу от главной магистрали до станции канатной дороги, вплоть до Татевского монастыря.
Кроме того, областному управлению Сюника правительство Армении выделило средства в размере 32,3 млн. драмов на обустройство общин Алидзор и Шинуайр и 65,5 млн. драмов на подготовку рекламного ролика по каналу Euronews о церемонии открытия канатной дороги и монастырского комплекса Татев. Еще 27,7 млн. драмов будут предоставлены армянской редакции «National Geographic Traveler» для организации научного форума «Путешествие без границ».
Строительство канатной дороги будет завершено 16 октября текущего года, а реконструкция монастырского комплекса Татев начнется в 2011 году. При монастыре есть также маслобойня, которая будет задействована и представлена туристам в день открытия канатной дороги.
Длина канатной дороги составляет 5.7 км, самая высокая точка которой 330 метров. По канатной дороге одновременно смогут проехать два вагона на 25 человек каждый. Вагоны за 11 минут 25 секунд доставят пассажиров в монастырский комплекс Татев.
Для испытания безопасности канатной дроги будет приглашена специальная комиссия из Европы, которая даст свое заключение по поводу соответствия канатной дороги международным стандартам.
Правительство Армении в рамках концепции развития туризма в стране также продлило на три года срок действия таможенного режима «временный ввоз», примененного к компании «Ахтамар», которая импортирует в страну продукцию с целью сооружения и эксплуатации на полуострове озера Севан канатной дороги, открытие которой обеспечит порядка 100 новых рабочих мест.
Помимо этого, в Вайоцдзорской области Армении планируется строительство специализированного агротуристического комплекса, направленного на развитие туризма в городе Вайк, обеспечение занятости местного населения, а также на реализацию местной сельхозпродукции. При выборе места строительства были учтены близость к городу, наличие благоприятных условий для торговли сельхозпродукцией, возможность привлечения местного населения к работам в сфере обслуживания. При строительстве комплекса предполагается использовать экологически чистые материалы, а эксплуатацию обеспечить с помощью солнечной энергии.
Разработка нового законопроекта и многочисленные проекты по строительству туристических объектов приведет к росту и повышению качества туристических услуг, имиджа Армении как туристической страны.
По данным Национальной статистической службы РА уже в первом полугодии 2010 года рост в сфере туризма составил 11,2%. В январе – июне страну посетили 230154 туриста, против 206994 в аналогичном периоде 2009 года.