Երևանի Մետրոպոլիտենի վերակառուցման ծրագրի իրականացման նպատակով օգոստոսի 10-ին Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև ստորագրվեց 5 մլն եվրո արժողությամբ վարկային համաձայնագիր, որը հանդիսանում է ծրագրի առաջին փուլի համար նախատեսված 15 մլն եվրո ընդհանուր փաթեթի բաղկացուցիչ մասը: Այդ գումարից ևս 5 մլն եվրո վարկ տրամադրվում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կողմից, որի վերաբերյալ համաձայնագիրը ստորագրվել է ս.թ. մարտի 10-ին, իսկ մյուս 5 մլն եվրոն` որպես դրամաշնորհ, կտրամադրի Եվրոպական Միության Հարևանության Ներդրումային ծրագիրը:
Վարկը տրամադրվում է 15 տարի մարման ժամկետով, որից 4 տարին` արտոնյալ, 6-ամսյա EURIBOR + 0.75 տոկոսադրույքով:
Գումարն ուղղվելու է Երևանի մետրոյի համակարգի վթարային վերականգնման ներդրումային ծրագրի իրականացմանը, որի շրջանակում այս փուլում կվերականգնվի մետրոյի շարժակազմը, կվերանորոգվեն մաշված երկաթուղագծի և էլեկտրամատակարարման համակարգի բաղադրամասերը, կփոխվեն տեխնիկական գնացքն ու պոմպակայանները` մետրոյի անվտանգ ու հարմարավետ շահագործումն ապահովելու նպատակով:
Ծրագրի առաջին փուլը նախատեսվում է ավարտել 2012 թվականի վերջին, հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

Европейский инвестиционный банк подписал кредитный договор с Арменией на сумму €5млн. с целью реализации программы реконструкции ереванского метрополитена. Как сообщает пресс-служба министерства финансов РА, данная сумма является составной частью €15 млн., которые предусмотрены для первого этапа реализации программы. Из этой суммы еще €5 млн. кредитных средств выделит Европейский банк реконструкции и развития, относительно которой был подписан договор 10 марта, еще €5 млн. в виде гранта предоставит «Инвестиционная программа соседства» Европейского союза.
В сообщении отмечается, что кредит предоставляется на 15 лет с четырехлетним льготным сроком, шестимесячной ставкой EURIBOR + 0.75.
Средства будут направлены на реализацию инвестиционной программы аварийного восстановления метро. В рамках первого этапа будет восстановлен состав метро, отремонтированы изношенные рельсы, составляющие системы электроснабжения, поменяют технический поезд с целью безопасной и удобной эксплуатации метро.