«ԳՊՄ Գոլդ» ընկերության ներդրումային ծրագրի շրջանակում հուլիսին Հայաստան է ժամանել եզակի և Հայաստանում հանքարդյունաբերության պատմության մեջ առաջին նման սարքավորումը – ամերիկյան BUCYRUS ընկերության հիդրավլիկ էքսկավատոր:
էքսկավատորի շահագործումը իրականացվում է Սոթքի հանքավայրում, չորս 130 տոննա հզորությամբ ԲԵԼԱԶ-75131 ինքնաթափերի հետ համատեղ, որոնք արդեն պատրաստ են աշխատանքի:
Այս եզակի լեռնահանքային համալիրը հնարավորություն կտա զգալիորեն ավելացնել բաց հանքում իրականացվող մակաբացման աշխատանքների ծավալները, ինչը կհանգեցնի նաև հանքահանման ծավալների մեծացմանը, ինչպես նաև կնվազեցնի հանքաքարի ինքնարժեքը:
Bucyrus International ընկերությունը բաց և ստորգետնյա հանքային աշխատանքների համար բարձրարտադրողական սարքավորումների նախագծման և արտադրության բնագավառում համաշխարհային առաջատար ընկերություններից է:

В рамках инвестиционной программы компании GeoProMining Gold, в июле текущего года в Армению прибыло уникальное, первое в истории горнорудной промышленности Армении оборудование – гидравлический экскаватор RH-90C, американской компании BUCYRUS.
Эксплуатация экскаватора осуществляется на Сотском месторождении в комплексе с четырьмя автосамосвалами БелАз-75131 грузоподъёмностью 130 тонн, которые уже подготовлены к работе.
Данный горнодобывающий комплекс позволит значительно увеличить объёмы добычи и приведет к снижению себестоимости руды.
Компания Bucyrus International, Inc. является мировым лидером по проектированию и производству высокопроизводительного горного оборудования для открытых и подземных горных работ.