11 Օգոստոս 2010 - 10:39 AMT
Ոչ պաշտոնական վիճակագրության համաձայն Բելգիայում բնակվում է 10-12 հազար հայ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Բելգիայի հայկական կազմակերպությունների միության» նախագահ Գևորգ Մինասյանը: Նրա խոսքերով, հայերը Բելգիա են գաղթել երեք հոսքով. 1915-1920, 1940-1960, 1990-ական թթ.-ին: Նա նշեց, որ հայերը Բելգիայում հիմնականում զբաղվում են բիզնեսով: «Մեր գլխավոր նպատակն ազգային նույնականության պահպանումն է»,- ասել է Մինասյանը և հավելել, որ միության գլխավոր նպատակներից մեկը հայոց լեզվի ուսուցումն է: Միաժամանակ նա հաղորդեց, որ Բելգիայում գործում է 18-20 հայկական դպրոց: «Բայց ծնողներն օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով գրեթե չեն տանում այնտեղ իրենց երեխաներին: «Նուարդ» կազմակերպության 4 հայկական դպրոցներում սովորում է ընդամենը 100 երեխա»,- ասել է Մինասյանը: Նա նաև ասաց, որ կազմակերպությունն ակտիվ համագործակցում է Հայաստանի Սփյուռքի նախարարության հետ: Նրա խոսքերով, նախարարությունը կազմակերպությանը նվիրել է 2000 այբբենարան և 250 գիրք:
Անդրադառնալով Հայաստանի դիրքորոշումին տարբեր երկրների հայկական համայնքների վերաբերյալ` Մինասյանն ասաց, որ երկիրը պետք է հստակ քաղաքականություն մշակի յուրաքանչյուր երկրում հայկական համայնքների գործունեությունը կարգավորելու համար: Նրա խոսքերով, դա հայկական կազմակերպությունների աշխատանքն առավելագույնս արդյունավետ և օգտակար կդարձնի հենց երկրի համար:

По не официальной статистике в Бельгии проживает от 10 до 12.000 армян. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель “Союза армянских организаций Бельгии” Геворг Минасян. По его словам, армяне мигрировали в Бельгию тремя потоками: 1915-20, 1940-60, 1990-ые годы. Он отметил, что армяне в Бельгии в основном занимаются бизнесом. “Главной нашей задачей является сохранение национальной идентичности”, – сказал Минасян, добавив, что одной из главных задач союза является обучение армянскому языку. При этом он сообщил, что в Бельгии действует около 18-20 армянских школ. “Но родители по объективным и субъективным причинам практически не водят туда своих детей. В четырех армянских школах организации “Нуард” обучается всего 100 детей”, – сказал Геворг Минасян. В этом контексте Минасян также сказал, что организация активно сотрудничает с Министерством Диаспоры Армении. По его словам, Министерство подарило организации 2000 букварей и 250 книг.
Касаясь позиции Армении по отношению к армянским общинам разных стран, Минасян сказал, что страна должна разработать четкую политику по регулированию деятельности армянских общин в каждой стране. По его словам, это сделает работу армянских организаций максимально эффективной и полезной для самой страны.