Ամերիաբանկն ընթացիկ տարվա երկու եռամսյակի ընթացքում ապահովել է ֆինանսական լիզինգի գծով գործառնությունների ծավալային աճ մոտ 187 տոկոս-ով: Բանկն այս ծառայությունը մատուցում է շուրջ երկու տարի` յուրաքանչյուր տարի զգալիորեն մեծացնելով շուկայում իր մասնաբաժինը: Դեռևս 2009թ. տարեվերջին Ամերիաբանկը գրավում էր ՀՀ բանկային համակարգի լիզինգի ընդհանուր պորտֆելի 7 տոկոս, սակայն 2010թ. առաջին և երկրորդ եռամսյակների ընթացքում բանկի մասնաբաժինը շարունակաբար աճեց` համապատասխանաբար կազմելով ընդհանուր պորտֆելի 10 տոկոս և 18.4 տոկոս, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:
2010թ. տարեսկզբին Ամերիաբանկի ֆինանսական վարձակալության (լիզինգի) պորտֆելը կազմում էր 383 մլն դրամ: 2010թ. առաջին եռամսյակի տվյալներով պորտֆելի աճը կազմել է 44 տոկոս (553մլն ՀՀ դրամ) տարեսկզբի համամետությամբ, իսկ արդեն երկրորդ եռամսյակին` 99 տոկոս (1099մլն ՀՀ դրամ) առաջին եռամսյակի համեմատությամբ:
Ամերիաբանկը մտադիր է շարունակել լիզինգային ծառայությունների ակտիվ առաջխաղացումը հայաստանյան շուկայում: Արդեն 2010թ.ի օգոստոսի 12-ի դրությամբ լիզինգի պորտֆելը 4.9 անգամ գերազանցում է տարեսկզբի ցուցանիշը, որը կազմում է 1861 մլն ՀՀ դրամ (5 մլն ԱՄՆ դոլար), այսինքն` մոտավորապես ՀՀ բանկային համակարգի լիզինգի պորտֆելի քառորդը:

За первое полугодие 2010 года ЗАО «Америабанк» обеспечило рост объема лизинговых услуг на 187%. Как сообщила агентству PanARMENIAN.Net пресс-служба банка, данную услугу Америабанк предоставляет уже два года, увеличивая из года в год свою долю на рынке.
В сообщении отмечается, что еще в конце 2009 года на долю банка приходилось 7% совокупного лизингового портфеля банковской системы Армении, а итогам первого и второго квартала текущего года данных показатель достиг 10% и 18,4% соответственно. В начале 2010 года лизинговый портфель Америабанка составлял 383 млн. драмов. По итогам первого квартала рост портфеля составил 44% (до 553 млн. драмов), а по итогам второго квартала рост составил 99% (до 1099 млн. драмов).
При этом отмечается, что Америабанк намерен продолжить активное продвижение на армянском рынке лизинговых услуг. «Уже по состоянию на 12 августа лизинговый портфель банка превышает показатель начала года в 4,9 раз, который составляет 1861 млн. драмов ($5 млн.), то есть почти четверть лизингового портфеля банковской системы Армении.